لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۷

بحران سوریه و کاربران فیسبوک


بحران در سوریه موضوعی جهانشمول است، اما تازه ترین آماری که فیسبوک منتشر کرده، حاکی از آن است که شمار کسانی که طی هفته ۳۱ اوت تا ۶ سپتامبر سال جاری در آمریکا روی صفحات فیسبوک در خصوص بحران جاری در سوریه نظر داده اند و با دوستان خود گفت و گو کرده اند، بیش از کسانی است که درون سوریه در مورد خشونت در کشورشان اظهار نظر می کنند. بیشترین شمار کسانی که در مورد اوضاع جاری در سوریه اظهار نظر کرده اند، در پایتخت آمریکا زندگی می کنند.

شهروندان سوری به رغم مشکلات و محدودیت هایی که در کشورشان گرفتار آنند، همچنان در میان فعالترین کاربران فیسبوک هستند. کاربران در آمریکا، لبنان، گامبیا، و چاد چهار رتبه اول را از نظر کاربری فیسبوک به خود اختصاص داده اند.

آمار فیسبوک نشان می دهد که ۶۷ درصد از آنان که در این شبکه اجتماعی در مورد سوریه و دخالت یا عدم دخالت نظامی در آن کشور ابراز نظر کرده اند، مرد و ۳۳ درصد از آنان زن بوده اند.

گروه بزرگی از اعضای ارتشی تی پارتی (حزب قدیمی محافظه کار راستگرای آمریکا) و شماری از اعضای این حزب که بازنشسته ارتش هستند، از طریق این شبکه اجتماعی ناخرسندی خود را از طرح حمله نظامی به سوریه عنوان کرده اند.

منتقدان حمله به سوریه عکس مونتاژ شده ای را که تصاویر آن پیامی علیه اقدام نظامی در سوریه است، توسط گروهی از اعضای دیگر تی پارتی و به نشانه اعتراض به حمله احتمالی به سوریه، بر صفحات فیسبوک آنها قرار داده اند. منتقدان آنها هم متقابلا می گویند اگر عضوی از نیروهای مسلح نمی خواهد بجنگد، می تواند از ارتش استعفا دهد.
XS
SM
MD
LG