لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۶

جان کری انفجار بیروت را نفرت انگیز خواند


جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه بمبگذاری و انفجار بیروت در نزدیکی سفارت ایران را بی معنی و «نفرت انگیز» خواند و محکوم کرد و از همه طرفها خواست از تحقیق لبنان درباره این عمل حمایت کنند.

آقای کری گفت: ایالات متحده بسیار خوب از هزینه تروریسم که دیپلماتهای ما را در سراسر دنیا تهدید می کند آگاه است، و قلب ما - بعد از این حمله خشونت بار توجیه نشدنی - برای مردم ایران می تپد.»

یک گروه افراطی مرتبط با القاعده که مسئولیت انفجار بمب در بیروت را برعهده گرفته هشدار داده است در صورتی که رزمندگان حزب الله از سوریه خارج نشوند، به حملات بیشتری دست خواهد زد.

از سوی دیگر، به گزارش اسوشیتد پرس، یک مقام ارشد حزب الله حملات را «پیامد مستقیم شکست های پیاپی تروریست ها در سوریه» نامید. او که درصحنه حادثه با خبرنگاران سخن می گفت، انفجارها را یک «پیام خون و مرگ» به ایران و حزب الله برای ایستادن در کنار سوریه توصیف کرد، اما گفت آنها موضع خود را تغییر نخواهند داد.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت حملات مرگبار در بیروت باید «هشداری برای همه ما باشد».

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ظریف که درپی دیداری با وزیر امور خارجه ایتالیا در رم سخن می گفت اظهار داشت «تراژدی امروز، اگر به طور جدی با آن برخورد نشود، همه ما را فراخواهد گرفت».

وزارت امور خارجه ایران، اسرائیل را مسئول دانسته است. ظریف در پاسخ به پرسشی در این باره گفت «ما دلایلی داریم که نسبت به هر حرکت اسرائیل مشکوک باشیم. هدف هرکاری که آنها انجام می دهند گسترش تنش وبی اعتمادی است».

ظریف همچنین حملات در بیروت را یک عارضه افراط گرایی دانست، که در سراسر خاورمیانه گسترش می یابد که «نمی تواند دریک کشور مهارشود.»

مقامات حزب الله و سوریه به طور غیرمسقیم عربستان سعودی را ، که همراه با قطر حامی عمده شورشیان سوریه بوده است، مسئول دانستند.

به گزارش اسوشیتد پرس، دولت سوریه در اشاره ای روشن به کشورهای نفتخیز حاشیه خلیج فارس، گفت «هر حمله تروریستی در لبنان، سوریه و عراق بوی دلارهای نفتی را دارد».

گروه بریگادهای عبداله عزام، که مسئولیت انفجارها را برعهده گرفته است، در جنوب لبنان فعال است و در گذشته نیز مسئولیت حملات دیگری را قبول کرده است. پرتاب راکت به شمال اسرائیل، بمب گذاری دریک نفتکش ژاپنی در خلیج فارس در ۲۰۱۰ و حمله راکتی نافرجام به یک کشتی تهاجمی آبی – خشکی آمریکا در بندرعقبه دراردن درسال ۲۰۰۵ ازآن جمله است.

در سال ۲۰۱۱، دولت اوباما یک عضو ارشد گروه، صالح الغروی شهروند سعودی، را در فهرست تروریست های بین المللی گنجاند.
XS
SM
MD
LG