لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۲

حضور سنگین نیروهای دولتی سوریه در برخی محله های شلوغ دمشق


محله الزبدانی در دمشق پایتخت سوریه
محله الزبدانی در دمشق پایتخت سوریه

روز یکشنبه نیروهای امنیتی سوریه با حضور در یک محله پرتنش دمشق از تکرار برگزاری یکی از بزرگترین راهپیمایی های ضد دولتی در پایتخت سوریه جلوگیری کردند. همزمان خشونت ها در نقاط دیگر سوریه ادامه یافت.

به گفته فعالان مخالف دولت، روز یکشنبه نیروهای پلیس خانواده یکی از معترضان کشته شده در روز شنبه را مجبور کردند که عزیز خود را پیش از موعدی که تعیین شده بود، دفن کنند. این اقدام نیروهای امنیتی با هدف پیشگیری از وقوع شلوغی بیشتر در روز تشییع جنازه صورت گرفت.

فعالان معترض همچنین گفتند که روز یکشنبه نیروهای امنیتی و نیروهای مسلح وابسته به دولت موسوم به شبیحه، مراسم تشییع جنازه «سامرالخطیب» را در هنگام خاکسپاری آرام و بی سر و صدای او، محاصره کردند. در مقابل، مراسم تشییع جنازه چندین تن از کشته شدگان معترض به حاکمیت در روز شنبه، صحنه درگیری خونین هزاران تن از انقلابیون مخالف و نیروهای امنیتی شد.

گروه های مدافع حقوق بشر گفتند نیروهای امنیتی به حملات و گلوله باران مناطق تحت اختیار انقلابیون در شهر حمص ادامه دادند. کمیته هماهنگی محلی گفت حملات اخیر دست کم شش نفر را در حمص و نه نفر را در استان عدلیب در مرز ترکیه به کشتن داد.

همچنین در روز یکشنبه، رسانه های دولتی سوریه اعلام کردند که مردان مسلح به اتومبیل حامل دادستان نیدال غزال و قاضی محمد زیاده حمله کرده و هردوی آنان و راننده خودرو را در عدلیب کشتند. روز شنبه نیز یک عضو شورای شهر آلپو ترور شد. خبرگزاری رسمی سوریه «گروه های تروریستی» را مسئول این حملات دانست.

همزمان، مصر سفیر خود در سوریه را فراخواند. این تازه ترین اقدام از رشته اقدامات دیپلماتیک کشورهای عرب برای تحت فشار گذاشتن بشار اسد است تا سرکوب خشونت بار معترضان سوری را متوقف کند.

ناآرامی های روز شنبه در دمشق و آلپو، دومین شهر عمده سوریه همزمان شده است با دیدار ژای جون، معاون وزارت خارجه چین از سوریه که تمامی طرف ها را به پایان خشونت ها ترغیب کرده و از برگزاری رفراندوم درباره قانون اساسی جدید در سوریه حمایت کرد. او پس از دیدار با بشار اسد ابراز امیدواری کرد که همه پرسی ۲۶ فوریه، به آرامی برگزار شود و اصلاحات سیاسی که دولت دمشق اعلام کرده راه را برای حل صلح آمیز ناآرامی های ۱۱ ماهه در سوریه، هموار کند.

این در حالی است که رهبران اپوزیسیون از مذاکره با دولت خودداری می کنند و خواستار کناره گیری بشار اسد هستند. اتحادیه عرب طی طرحی از بشار اسد خواست قدرت را به یک معاون واگذار کند، دولت وحدت ملی تشکیل دهد و انتخابات ریاست جمهوری برگزار کند. سوریه این پیشنهاد را رد کرد.

XS
SM
MD
LG