لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۰

محکومیت سوریه در مجمع عمومی و ادامه گلوله باران حمص


محکومیت سوریه در مجمع عمومی و ادامه گلوله باران حمص
محکومیت سوریه در مجمع عمومی و ادامه گلوله باران حمص

فعالان در سوریه می گویند سربازان مناطق زیر کنترل شورشیان در شهر حمص را گلوله باران کرده اند.
یک روز پس از آن که مجمع عمومی سازمان ملل متحد سوریه را به دلیل نقض حقوق بشر در جریان سرکوب اعتراضها محکوم کرد، فعالان گفتند گلوله های تانک و توپحانه به ۴ محله در حمص، که کانون قیام ۱۱ ماهه علیه بشار اسد تلقی می شود، برخورد کردند.
روز پنحشنبه بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد دولت اسد را به دلیل جنایتهای «تقریبا مسلم» علیه بشریت محکوم کرد.
مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز با ۱۳۷رای موافق از ۱۹۳ عضو، قطعنامه ای تصویب کرد که از دولت اسد می خواهد بیدرنگ به حملات علیه شهروندان خود پایان دهد. همچنین برنامه اتحادیه عرب را برای انتقال دمکراتیک در سوریه تایید می کند. برنامه ایجاب می کند اسد قدرت را به یک معاونش واگذار کند و یک دولت وحدت برای آماده ساختن شرایط برگزاری انتخابات پارلمانی با نظارت بین المللی تشکیل دهد.
قطعنامه مجمع عمومی لازم الاجرا نیست، اما نظر جهانی درباره مسائل عمده را منعکس می کند. ۱۱ کشور در دادن رای مخالف به قطعنامه به سوریه پیوستند، از جمله چین و روسیه که در اوائل فوریه قطعنامه مشابهی را در شورای امنیت سازمان ملل متحد وتو کردند. خبرنگار صدای امریکا در نیویورک می گوید کشورهای دیگر که سفیرانشان علیه قطعنامه سخن گفتند ایران، کره شمالی، بولیوی و ونزوئلا را شامل می شدند.
سوزان رایس سفیر امریکا در سازمان ملل متحد گفت مجمع پیامی روشن به مردم سوریه فرستاد که «جهان با شما است» و پرزیدنت اسد «هرگز چنین منزوی نبوده است.»
بشار جعفری، نماینده سوریه، حامیان عرب قطعنامه را به همدستی با «تروریست ها» برای تضعیف دولت سوریه متهم کرد.
گنادی گاتیلوف، معاون وزارت امور خارجه روسیه، قطعنامه را «نامتوازن» نامید. روسیه متحد نظامی اصلی سوریه است.
قطعنامه مجمع عمومی به پیشنهاد اتحادیه عرب برای اعزام یک نیروی پاسدار صلح مشترک عرب – سازمان ملل متحد به سوریه اشاره نمی کند.
خبرنگار صدای امریکا می گوید سفیر مصر به خبرنگاران گفت اتحادیه عرب هنوز قصد دارد پیشنهاد تشکیل نیروی پاسدار صلح را در شورای امنیت مطرح سازد.
قرار بود معاون وزارت امور چین روز جمعه برای گفت و گو با مقامات سوریه به دمشق برود. او هفته پیش با هیاتی از مخالفان سوریه در پکن ملاقات کرد.
گروههای طرفدار حقوق بشر می گویند در سرکوب معترضین در سوریه از مارس گذشته بیش از ۶ هزار تن کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG