لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۰

هشدار فرانسه به سوریه درباره استفاده از سلاح شیمیایی


انفجار اتومبیل بمبگذاری شده در روز دوشنبه، حومه مسیحی نشین دمشق را به لرزه درآورد. همزمان هواپیماهای متعلق به ارتش سوریه به استان حلب حمله کردند و ده ها نفر را کشتند. به گزارش خبرگزاری فرانسه یک خانواده کامل از جمله هفت کودک طی بمباران نیروهای دولتی در حلب جان باخته اند.

همزمان، لورن فابیوس وزیر خارجه فرانسه می گوید قدرت های غربی در قبال هرگونه استفاده از سلاح های بیولوژیک و شیمیایی توسط نیروهای بشار اسد در سوریه، مسئولیتی «سنگین» برعهده دارد.

آقای فابیوس روز دوشنبه در یک مصاحبه رادیویی، سلاح های شیمیایی را «خطری بسیار بزرگ» خواند و گفت کشورهای جهان در مورد آن توافقی گسترده دارند.

لورن فابیوس، وزیر خارجه فرانسه
لورن فابیوس، وزیر خارجه فرانسه
اظهارات وزیر خارجه فرانسه در حالی ایراد می شود که رئیس صلیب سرخ بین المللی برای دیداری سه روزه و گفت و گو با رهبران سوریه از جمله بشار اسد، عازم آن کشور شده است. صلیب سرخ جهانی می گوید «وخیم تر شدن دائمی اوضاع انسانی» در سوریه و چالش ها برسر کمک به آسیب دیدگان، از جمله محورهای مذاکرات او است.

همزمان، اخضر ابراهیمی نماینده مشترک اتحادیه عرب و سازمان ملل متحد برای ایجاد صلح در سوریه می گوید در مورد آسان بودن وظیفه اش دچار «توهم» نیست.

این دیپلمات الجزایری روز دوشنبه به شبکه خبری بی بی سی گفت هنوز با مشکلاتی که برسر راه کوفی عنان قرار گرفته بود مواجه نشده است. پیش از آقای ابراهیمی، کوفی عنان در سمت او قرار داشت.

فعالان اپوزیسیون در سوریه روز دوشنبه از درگیری ها و کشته های بیشتر خبر داده و گفتند بمباران شهر شمالی الباب در سوریه، توسط هواپیماهای دولتی این کشور دست کم ۱۵ کشته برجای گذاشته است.

از سوی دیگر روسیه در بیانیه شدیداللحنی درباره طرح حمله انقلابیون سوری به فرودگاه های دمشق وحلب ابراز نگرانی شدید کرد. وزارت خارجه روسیه روز دوشنبه در این بیانیه گفت: «در مسکو ما با نگرانی عمیق اظهارات نمایندگان نیروهای موسوم به «ارتش آزاد روسیه» در رسانه ها را دنبال می کنیم که گفته اند فرودگاه های غیرنظامی دمشق و حلب از این به بعد اهداف نظامی محسوب می شوند.»

خبرگزاری دولتی ریانوستی روسیه روز جمعه درباره اظهارات انقلابیون سوریه گزارش داد که در روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن منتشر شده بود. این روزنامه به نقل از مخالفان انقلابی سوریه نوشته بود که فرودگاه های حلب و دمشق و پروازهای تجاری از روز سه شنبه به بعد، هدف قرار خواهند گرفت زیرا برای اهداف نظامی مورد استفاده قرار می گیرند. بیانیه وزارت خارجه روسیه می گوید: «ما این تهدیدها را مطلقا غیرقابل قبول می دانیم.»

انقلابیون سوریه حملات علیه پایگاه های هوایی رژیم سوریه را افزایش داده و ادعا می کنند که طی هفته گذشته یک جت جنگنده میگ را ساقط و بیش از ده خودروی جنگی وابسته به نیروهای دولتی را ویران کرده اند.
XS
SM
MD
LG