لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۹

بازرسان بین المللی: در حمله اخیر به ادلب سوریه گاز کلر استفاده شده بود


یک هلی کوپتر نیروهای بشار اسد که به گفته مخالفان در حال انداختن بمب بشکه ای در حلب است - ۱ فوریه ۲۰۱۴
یک هلی کوپتر نیروهای بشار اسد که به گفته مخالفان در حال انداختن بمب بشکه ای در حلب است - ۱ فوریه ۲۰۱۴

سازمان منع جنگ افزارهای شیمیایی اعلام کرد در حمله هوایی ماه فوریه به منطقه سراقب در استان ادلب، واقع در سوریه، گاز کلر به کار گرفته شده بود.

در تازه ترین گزارش این سازمان که روز چهارشنبه درباره به کارگیری نظام مند جنگ افزارهای شیمیایی در جنگ داخلی سوریه انتشار یافت نامی از طرفی که این جنگ افزارها را به کار برده است ذکر نشده است. سراقب در آن هنگام در کنترل شورشیان مخالف اسد بود.

شاهدان آن حمله مرگبار به بازرسان سازمان منع جنگ افزارهای شیمیایی گفته اند بمب های بشکه ای حامل گاز کشنده از یک هلیکوپتر به منطقه فرو انداخته شد. تنها ارتش سوریه به هلیکوپتر مجهز است و مخالفان هلیکوپتر در اختیار نداشتند.

در گزارش سازمان آمده است بشکه های گاز کلر در یک محله سراقب با هلیکوپتر به هدف ها شلیک شده بود. در آن حمله ۱۱ نفر که در معرض حمله قرار گرفته بودند دچار مشکلات تنفسی شدند و مورد درمان قرار گرفتند.

نمونه های برگرفته شده از خاک، و بقایای بمب ها در آزمایشگاه مورد بررسی قرار گرفت و به گفته هامیش برتون گوردون، کارشناس جنگ افزارهای شیمیایی و میکروبی، مشخصه های جنگ افزارهای شیمیایی رژیم اسد را دارند که در حمله های پیشین به خان شیخون، دوما و غوطه شرقی هم به کار گرفته شدند.

بازرسان سازمان منع جنگ افزارهای شیمیایی در تحقیقی جداگانه در حال بررسی یک حمله دیگر در دوما، واقع در غوطه شرقی هستند که مخالفان بشار اسد می گویند ارتش او مرتکب آن شده است. اما دولت سوریه این موضوع را رد می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG