لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۴

سوریه بخشی از موجودی تسلیحاتی خود را اعلام کرد


یک نهاد ناظر برتسلیحات شیمیایی می گوید اظهاریه محدودی از سوریه درباره موجودی شیمیایی آن دریافت کرده است.

درآنچه آغاز روند مهار زرادخانه سوریه توصیف می شود، سازمان منع سلاح های شیمیایی می گوید دولت سوریه روز پنجشنبه آینده بخشی ازموجودی خود را اعلام کرد.

سخنگوی سازمان روزجمعه در مصاحبه ای به صدای آمریکا گفت انتظارمی رود اطلاعات بیشتری در روزهای آینده دریافت شود.

مقامات آمریکایی و روسی هفته پیش با چارچوبی برای پایان دادن به برنامه تسلیحات شیمیایی سوریه موافقت کردند که ازجمله یک هفته به دمشق مهلت می دهد فهرست جامعی از چنین سلاح هایی ارائه دهد.

این سخنگو گفت قراربود گام بعدی تشکیل جلسه سازمان منع تسلیحات شیمیایی در روزی کشنبه برای بحث درباره برنامه های مرتبط با تسلیحات شیمیایی سوریه باشد، اما تشکیل این جلسه به تاخیراقتاده است و معلوم نیست چه زمانی تشکیل خواهد شد.

پیشتر، معاون نخست وزیرسوریه گفته بود دولت متبوع وی درکنفرانس پیشنهادی صلح در ژنو خواهان آتش بس خواهد شد.

او درگفت و گو با روزنامه گاردین اظهارداشت نبرد در سوریه به بن بست رسیده است، و دولت وشورشیان هیچ کدام آنقدر نیرومند نیستند که بتوانند دیگری را شکست دهند.

این مقام سوری گفت دولت دمشق همچنین پایان مداخله خارجی و آغاز یک روند سیاسی صلحجویانه را پیشنهاد خواهد کرد.

دراین میان، ائتلاف ملی سوریه، روز جمعه دربیانیه ای تند روهای اسلامگرا درصفوف شورشیان را محکوم کرد و رفتار رزمندگان مرتبط با القاعده را «مغایر با انقلاب سوریه» نامید.

این بیانیه یک روز پس از آن صادرمی شود که شورشیان و تند روها در پی زدوخوردهایی برای تصرف شهر اعزاز، درامتداد مرز ترکیه، با ترک مخاصمه موافقت کردند.
XS
SM
MD
LG