لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۲

کاخ سفيد: اسد از سلاح شيميايی استفاده کرده است


دولت ایالات متحده آمريکا اعلام کرد که اکنون شواهد قطعی در دست دارد که نیروهای سوریه از سلاح های شیمیایی علیه مخالفان مسلح استفاده کرده اند. باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، گفته است که اين حرکت عبور از «خط قرمز» قلمداد می شود.

بن رودز، معاون مشاور امنیت ملی آمريکا، روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت که با توجه به اطلاعات و شواهد موجود، در طول سال گذشته چند حمله شيميايی در مقیاس کوچک منجر به کشته شدن بالغ بر ۱۵۰ نفر شده است. وی افزود، تعداد کشته شدگان به احتمال زیاد هنوز کامل نیست.

رودز گفت گاز سارین در میان مواد شیمیایی استفاده شده توسط ارتش سوریه وجود داشته است. وی افزود، هیچ گزارش موثقی نسبت به تایید بدست آوردن یا استفاده از سلاح های شیمیایی از سوی مخالفان وجود ندارد.

مقامات اطلاعاتی آمریکا گفته اند، ماه هاست يقين دارند که سلاح های شیمیایی توسط دولت سوریه مورد استفاده قرار گرفته است. اما آقای اوباما گفته بود که قبل از تصمیم گیری درباره حرکت بعدی خود، نیاز به شواهد قوی و محکم دارد.

کاخ سفید اعلام کرد آقای اوباما تصمیم گرفته است حمایت مستقیم نظامی به جنگجویان مخالف ارسال کند. هنوز روشن نیست که اين حمايت نظامی شامل چه خواهد بود و با چه سرعتی انجام خواهد شد.
XS
SM
MD
LG