لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۷

گزارش بازرسان ملل متحد در مورد حمله های شیمیایی سوریه


بازرسان حقوق بشر سازمان ملل متحد می گویند سلاح های شیمیایی که در دو حمله سال گذشته سوریه مورد استفاده قرار گرفتند از انبارهای ذخیره سلاح های نظامی سوریه برداشته شده بودند.

تیم کارشناسان مستقل به سرپرستی پائولو پینهیرو، کارشناس برزیلی تبار روز چهارشنبه گزارش دادند در سه مورد در حومه دمشق ماده شیمیایی و گاز عصبی سارین مورد استفاده قرار گرفته بوده است. یک مورد در مارس در خان العسل در نزدیکی حلب، یک مورد در ٢١ اوت در فوطه در حومه دشمق و آوریل سال گذشته مورد دیگری در نزدیکی شمال شهر ادلیب بمباران شیمیایی انجام شده بود.

در این گزارش آمده است مقادیر قابل توجهی گاز سارین در فوطه استفاده شده بود و این حمله از به گونه ای از پیش برنامه ریزی شده غیرنظامیان مناطق مسکونی را هدف قرار داد و تعداد بیشماری تلفات به همراه داشت.

در بخشی از این گزارش خاطرنشان شده شواهد حاکی از آن است که مهاجمان به احتمال بسیار به ذخایر سلاح های شیمیایی موجود در زرادخانه نظامی سوریه دسترسی داشتند و از تجهیزات و کارشناسی لازم برای استفاده امن از مقادیر بسیار زیادی مواد شیمیایی برخوردار بوده اند».

پینهیرو گفته است تیم او در مورد ٢٠ سانحه تحقیق می کنند که در سوریه از سلاح های شیمیایی استفاده شده بوده است.

در گزارش روز چهارشنبه همچنین نتیجه گیری شده است که پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد (بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه و ایالات متحده) برای اتخاذ اقدامی در موارد «جدی نقض و تخلفات بسیاری» ناکام مانده اند که صلح و امنیت بین المللی را به خطر انداخته است.

روسیه و چین متحد سوریه محسوب می شوند و به کرات پیشنهادهای کشورهای غربی به شورای امنیت را وتو کرده اند.

در بخشی از این گزارش به کشورهایی که در سوریه نفوذ دارند، به ویژه کشورهای عضو شورای امنیت توصیه شده است تا برای پایان دادن به خشونت و یافتن یک راهکاری سیاسی به هدف حل و فصل بحران سوریه بر دولتمردان این کشور فشار اعمال کنند.
دولت سوریه و گروه های مخالف یکدیگر را به استفاده از سلاح های شیمیایی متهم می کنند.

در پی خشم جهانی از استفاه دولت سوریه از گاز سارین در حمله ماه اوت به فوطه بشار الاسد توافق کرده است تا سلاح های شیمیایی کشور را نابود کند. این حمله مرگبارترین سانحه طی ٢٥ سال گذشته محسوب می شود.

ایالات متحده تهدید کرد به سوریه حمله نظامی خواهد کرد و بشار اسد به همین دلیل قول داد تا سلاح های شیمیایی کشور را نابود کند.
XS
SM
MD
LG