لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۳

احتمال نابودی تسلیحات شیمیایی سوریه در مهلت تعیین شده


یکی از ماموران عملیات نابودسازی سلاح های شیمیایی سوریه با لباس ایمنی
یکی از ماموران عملیات نابودسازی سلاح های شیمیایی سوریه با لباس ایمنی

هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل متحد و سازمان منع سلاح های شیمیایی سوریه، از نابودسازی یا خروج حدود ۸۰ درصد از سلاح های شیمیایی اعلام شده در آن کشور خبر داد.

سیگرید کاگ (Sigrid Kaag)، ضمن مثبت و ضروری خواندن عملیات نابودسازی سلاح های شیمیایی در سوریه گفت، در صورت حفظ روند کنونی، سوریه باید بتواند مهلت قانونی تعیین شده را رعایت کند.

مهلت تعیین شده توسط سازمان منع سلاح های شیمیایی و سازمان ملل متحد برای به پایان رساندن این عملیات، آخر ماه آوریل (۱۰ اردیبهشت) سال جاری اعلام شده است.

بشار اسد سال گذشته، پس از وقوع حملات شیمیایی مرگبار در حومه دمشق، و درپی فشار فزاینده آمریکا و دیگر کشورهای غربی، موافقت کرد تا همه ذخایر سلاح های شیمیایی انبار شده در سوریه نابود شوند. این عملیات از نیمه مهر ماه ٩۲ آغاز شد.

سازمان ممنوعیت سلاح های شیمیایی، گروه بین المللی ناظر بر این عملیات، روز ٢٥ فرودین با انتشار بیانیه ای گفته بود با تحویل سیزدهمین محموله در بندر لاذقیه، تا آن زمان، حدود ۶۵ درصد ذخایر اعلام شده سلاح های شیمیایی سوریه خارج شده، اما این روند باید سرعت بیشتری پیدا کند.

بمهن ماه سال گذشته، در پی انتشار گزارش هایی که نشان می داد کار تحویل و انهدام تسلیحات شیمیایی سوریه از برنامه تعیین شده عقب است، کاخ سفید از عدم تحویل به موقع سلاح های شیمیایی سوریه ابراز نگرانی کرد و گفت مسئولیت این انتقال به عهده رژیم بشار اسد است.
XS
SM
MD
LG