لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۶

استفاده از پهپادهای مسلح، چالش جدید بحران سوریه


عکس تزئینی
عکس تزئینی

یک مقام نظامی آمریکایی و برخی کارشناسان می گویند گروه‌هایی نظیر حزب الله لبنان و داعش چگونگی مسلح کردن پهپادهای مورد استفاده در ماموریت‌های نظارتی را یاد گرفته اند و این موضوع به پیچیدگی های جنگ سوریه افزوده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام نظامی آمریکایی که هویت او فاش نشده است، ارتش ایالات متحده از این موضوع آگاه است و به نیروهایش هشدار داده در این مورد مراقبت‌های ویژه را به عمل بیاورند.

رئیس پروژه «جنگ‌های هوایی» که جنگ هوایی در عراق، سوریه و لیبی را رصد می کند، می گوید این پهپادها اگر چه از نظر فنی پیش پا افتاده هستند، اما باعث ترس افراد می شوند.

به نوشته آسوشیتدپرس، حزب الله لبنان حدود دو سال است که می گوید پهپادهایی با قابلیت انجام عملیات مسلحانه دارد. اما انتشار یک ویدیوی جدید از حمله پهپادی به شهر حماه در سوریه نخستین مورد مستند شده برای اثبات ادعای حزب الله لبنان است.

بیشتر گروه‌هایی که در خاور میانه فعال هستند از پهپادهای تجسسی استفاده می کنند که مشابه آنها بین هزار تا ۳ هزار دلار در فروشگاه‌های آمریکا عرضه می شوند و نمی توان آنها را به بمب یا راکت مسلح کرد. اما به نوشته آسوشیتدپرس در این بین حزب الله لبنان استثناء است که تسلیحات خود از جمله پهپادهایش را از ایران می گیرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG