لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۲

اتحادیه عرب خواستار تمدید ماموریت ناظران در سوریه شد


اتحادیه عرب خواستار تمدید ماموریت ناظران در سوریه شد
اتحادیه عرب خواستار تمدید ماموریت ناظران در سوریه شد

مقامات اتحادیه عرب می گویند کمیته نظارت بر سوریه پیشنهاد کرده است که ماموریت ناظران در سوریه یک ماه دیگر تمدید شود و شمار ناظران بر عملکرد خشونت آمیز دولت سوریه علیه مردم معترض افزایش یابد.

مسئولان کمیته وزیران خارجه اتحادیه عرب که درباره بحران سوریه فعالیت می کنند، این پیشنهاد را روز یکشنبه در قاهره و پیشاپیش دیدار وزیران خارجه تمامی ۲۲ کشور عضو اتحادیه عرب، مطرح کردند. پیش بینی می شود که اتحادیه عرب با این پیشنهاد موافقت کرده و زمان و منابع بیشتری در اختیار گروه ۱۶۵ نفری ناظران سوریه بگذارد.

شورای ملی سوریه، گروه عمده اپوزیسیون سوری، از اتحادیه عرب می خواست که ماموریت نظارت در سوریه را متوقف و مسئله بحران سوریه را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع دهد. فعالان اپوزیسیون دولت دمشق را به فریب دادن ناظران و استفاده از آنان به عنوان پوششی بر عملیات نظامی شدید علیه معترضان ضد دولتی و انقلابیون متهم کرده اند.

رامی عبدالرحمان، فعال حقوق بشر مستقر در بریتانیا می گوید نیروهای وفادار به بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه شامگاه یکشنبه با انقلابیون در دوما درگیر شدند. به گفته او درگیری هنگامی آغاز شد که نیروهای امنیتی به یک مراسم خاکسپاری شلیک کردند و چهار نفر را کشتند. دوما طی ناآرامی های ده ماه گذشته علیه حاکمیت ۱۱ ساله بشار اسد، بارها صحنه درگیری بوده است.

دولت سوریه «تروریست های مسلح» را به انجام ناآرامی ها متهم می کنند. سانا، خبرگزاری رسمی سوریه روز یکشنبه گفت تروریست ها یک ژنرال ارتش و یک مقام ارشد نظامی دیگر را کشتند. به گفته سانا دو مامور امنیتی دیگر روز یکشنبه در حمله به حومه دمشق و منطقه مرکزی حمص کشته شدند.

سازمان ملل متحد می گویند خشونت های مرتبط با قیام های اعتراضی در سوریه بیش از ۵۴۰۰ کشته برجای گذاشته است. سوریه می گوید از آغاز درگیریها، انقلابیون مسلح حدود ۲۰۰۰ تن از نیروهای امنیتی را کشته اند.

XS
SM
MD
LG