لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۹

مخالفت فرماندهان بازنشسته آمریکایی با پیشنهاد کلینتون برای منطقه پرواز ممنوع در سوریه


هیلاری کلینتون در حاشیه بازدید از کمپ نظامیان آمریکا در کابل، سال ۲۰۰۹
هیلاری کلینتون در حاشیه بازدید از کمپ نظامیان آمریکا در کابل، سال ۲۰۰۹

جمعی فرماندهان ارشد بازنشسته نیروی هوایی آمریکا با پیشنهاد هیلاری کلینتون برای ایجاد منطقه پرواز ممنوع در سوریه مخالفت کردند.

به گزارش روزنامه گاردین، این فرماندهان درباره پیشنهاد هیلاری کلینتون نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دایر بر ایجاد یک منطقه پرواز ممنوع بر فراز سوریه و پیامدهای اجتناب ناپذیر آن، ابراز نگرانی می کنند.

به گفته این فرماندهان چنین اقدامی می تواند رویارویی نظامی ایالات متحده و روسیه در سوریه را به سطوح بی سابقه و خطرناکی برساند.

روزنامه گاردین در گزارشی که از گفتگو با استراتژیست های پیشین آمریکایی در این زمینه منتشر کرده همچنین به هشدار دونالد ترامپ، رقیب انتخاباتی خانم کلینتون اشاره کرده که سیاست های هیلاری کلینتون در سوریه را سرآغاز یک جنگ جهانی دیگر توصیف می کند.

ایده منطقه پرواز ممنوع سالهاست که در واشنگتن با مخالفت محافل نظامی روبروست چون پدافند هوایی سوریه و حضور جنگنده های روسیه در آن کشور می تواند خطر جانی برای خلبانان آمریکایی در بر داشته باشد.

در همین حال، جیمز کلپر مدیر مرکز اطلاعات ملی آمریکا نیز در گفتگو با شبکه خبری سی بی اس، عنوان کرده که در صورت تشکیل منطقه پرواز ممنوع در سوریه، دور از ذهن نیست که روسیه در صدد حمله به هواپیماهای ارتش آمریکا نباشد.

XS
SM
MD
LG