لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۱

انفجار بمب دمشق را تکان داد


انفجار بمب دمشق را تکان داد
انفجار بمب دمشق را تکان داد

سلسله انفجارهایی روز شنبه سوریه را تکان داد و دست کم ۵ تن کشته شدند. در همین حال، ناظران سازمان ملل متحد به کوشش برای نظارت بر آتش بس بین دولت و اوپوزیسیون ادامه می دهند.
گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه می گوید در انفجاری که در یک محل شستشوی اتومبیل در حلب هنگام عبور یک اتوبوس روی داد، ۵ تن جانسپردند.
فعالان می گویند دو انفجار دمشق را تکان داد. بمبی که در زیر یک خودرو نظامی کارگذاشته شده بود گودال بزرگی در خیابان بوجود آورد و به اتومبیل های نزدیک صدمه زد.
مسئولیت انفجار ها را هنوز کسی بر عهده نگرفته است. دولت کسانی را که تروریست می نامد مسئول بیشتر خشونت های مرگبار دانسته است.
در این میان، حدود ۴۰ ناظر سازمان ملل متحد در دمشق هستند و چگونگی رعایت طرح آتش بسی را که کوفی عنان فرستاده بین المللی ارائه داد ارزیابی می کنند.
سرپرست هیات، رابرت موود ژنرال نروژی، در مصاحبه ای به صدای آمریکا گفت ناظران «تاثیر آرام کننده ای» در مناطقی که در آنها مستقر شده اند دیده اند، و به کاهش عمده ای در تیراندازی و گلوله باران پی برده اند.
ناظران از چندین محل از منطقه حما، حمص، ادلب، درعا و دمشق دیدن کرده اند.
هیات امیدوار است تا پایان مه ۳۰۰ ناظر در سوریه مستقر شوند.
سازمان ملل متحد تخمین می زند که در سرکوب ناراضیان دست کم ۹ هزار تن کشته شده اند، در حالی که دولت می گوید حداقل ۲۶۰۰ تن از نیروهای خود را از دست داده است.

XS
SM
MD
LG