لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۳

کشته شدن ۱۵ تن در خشونت در سوریه


کشته شدن ۱۵ تن در خشونت در سوریه
کشته شدن ۱۵ تن در خشونت در سوریه

دولت سوریه و فعالان اوپوزیسیون یکدیگر را به خشونت در روز شنبه متهم می کنند.
در حالی که شماری از ناظران سازمان ملل متحد برای ارزیابی چگونگی رعایت آتش بس در سراسر کشور پراکنده شده اند، گروه های طرفدار حقوق بشر می گویند نیروهای سوریه در جریان حملاتی در منطقه دمشق دست کم ۱۰ تن را کشتند. فعالان همچنین می گویند در لاذقیه در امتداد ساحل مدیترانه نیز زدوخوردهایی بین نیروهای دولت و اوپوزیسیون در گرفت.
خبرگزاری دولتی سانا می گوید یک واحد نَظامی با یک «گروه تروریست مسلح» که سعی داشت از نزدیک مرز ترکیه «رخنه» کند، روبرو شد. جداگانه، سانا می گوید تروریست های مسلح در منطقه حلب به سه افسر نیروی انتظامی حمله کردند و آنها را کشتند. گزارش حاکی است دو «تروریست» نیز در این حادثه کشته شدند.
روسیه روز شنبه آنچه را حملات وحشیانه در سوریه نامید محکوم کرد و از نیروهای داخل و خارج کشور خواست کسانی را که «تروریست» نامید، رد کنند. مسکو، پشتیبانی سرسخت دولت سوریه، این موضوع را یک روز پس از انفجاری در دمشق که دست کم ۱۰ کشته برجا گذاشت عنوان کرد.
دولت سوریه می گوید ناظران بین المللی روز شنبه از منطقه حما دیدن کردند. رابرت موود، ژنرال نروژی که بتازگی به سرپرستی هیات ناظر منصوب شد، به دمشق می رود.
روز جمعه، یک مقام ارشد هیات گفت گروه به هدف آماده ساختن زمینه ورود ۳۰۰ ناظر رسیده است.
روزنامه دولتی تشرین روز شنبه به بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد حمله کرد و او را متهم ساخت که حملات شورشیان را تشویق می کند. بگزارش اسوشیتد پرس، تشرین بان را متهم کرد که از دولت انتقاد می کند و شورشیان را نادیده می گیرد.
دبیرکل سازمان ملل متحد در جریان یک کنفرانس خبری در روز جمعه گفت از افزایش شمار کشته شدگان در سوریه، علیرغم تعهدات پیاپی دولت به پایان دادن به خشونت، بشدت نگران شده است.
در این میان، مقامات لبنان روز شنبه گفتند آنها راه را بر یک کشتی که احتمالا سعی داشت اسحله برای شورشیان سوریه حمل کند بستند.
بگفته مقامات، کشتی لطف الله ۲ از لیبی براه افتاد و پیش از آن که رهسپار طرابلس، در شمال لبنان، بشود در بندر اسکندریه مصر توقف کرد. دست کم سه محموله از کشتی بیرون برده شد. مقامات گفتند محموله ها محتوی گلوله، راکت، نارنجک انداز و تجهیزات دیگر بود.

XS
SM
MD
LG