لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۷

جلوگیری سوریه از رسیدن کمکهای انسانی


جلوگیری سوریه از رسیدن کمکهای انسانی
جلوگیری سوریه از رسیدن کمکهای انسانی

سازمان ملل متحد می گوید سوریه از دسترسی «بدون مانع» امدادگران به مردمی که نیازمند کمک هستند جلوگیری می کند.
والری آموس مسئول امور انسانی سازمان ملل متحد روز جمعه گفت مقامات سوریه برای بررسی توافقی که به سازمان ملل متحد اجازه می دهد به قرباینان سرکوب ناراضیان کمک کند، «وقت بیشتری درخواست کردند.»
آموس در آنکارا به خبرنگاران گفت مقامات سوریه با «ارزیابی محدود» برای جمع آوری اطلاعاتی درباره وضعیت قربانیان خشونت موافقت کردند. او پیشتر از ازدوگاههای آوارگان در امتداد مرز ترکیه – سوریه دیدن کرده بود. دست کم ۱۱هزار پناهنده سوری در این اردوگاهها هستند.
کوفی عنان دبیرکل پیشین سازمان ملل متحد، به عنوان فرستاده سازمان ملل و اتحادیه عرب، روز شنبه به سوریه می رود. او که سعی دارد یک راه حل سیاسی برای این بحران پیدا کند، علیه مسلح ساختن نیروهای شورشی هشدار داده است و می گوید مداخله خارجی وضع را بدتر خواهد کرد.
گروههای اوپوزیسیون می گویند راه حل سیاسی تا زمانی که بشار اسد قصد دارد از زور علیه مخالفانش استفاده کند، واقعگرایانه نخواهد بود.
در سوریه، تظاهرات و مرگهای بیشتر کوششهای جدید برای پایان بخشیدن به خشونت را تحت الَشعاع قرار داده است.
گروههای اوپوزیسیون می گویند روز جمعه در حالی که هزاران نفر در سراسر کشور تظاهراتی علیه دولت بشار اسد برپا کرده بودند، دست کم ۱۹ تن کشته شدند. گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه گفت اکثر مرگها در حمص روی داده است.
آموس روز جمعه به خبرنگاران گفت او از دیدن آنچه در حمص و باباعمرو گذشته، تکان خورده است. آموس گفت در حمص «کسی باقی نمانده است، کسانی که می دیدم اثاثه خود را مطالبه می کردند، و مهم است بدانیم چه بر سر مردم رفته است.» علیرغم ادامه خونریزی، چین از ماموریت عنان حمایت می کند و می گوید امیدوار است «میانجیگری بی طرفانه» بتواند به مذاکرات صلح منجر شود. چین، همراه با روسیه، دو بار پیشنهادهای شورای امنیت سازمان ملل متحد را وتو کرده اند.
با این حال، برخی از دیپلماتهای خارجی می گویند پایان دولت اسد ممکن است نزدیک باشد.
وزیر امور خارجه آلمان روز جمعه گفت «فروپاشی رژیم اسد آغاز شده است و ادامه خواهد یافت. هیچ کشوری نمی تواند با قساوت و سرکوب رهبری شود.»
جان مک کین سناتور جمهوریخواه امریکا روسیه و ایران را متهم کرده است که با ارسال اسلحه برای ارتش سوریه به خونریزی دامن می زنند.
مک کین روز پنجشنبه به تلویزیون الحره گفت امریکا و کشورهای دیگر باید از قدرت هوایی برای از کار انداختن دفاع نظامی سوریه استفاده کنند.

XS
SM
MD
LG