لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۲

کشته شدگان بمب گذاری های دوگانه در سوریه بخاک سپرده می شوند


کشته شدگان بمب گذاری های دوگانه در سوریه بخاک سپرده می شوند
کشته شدگان بمب گذاری های دوگانه در سوریه بخاک سپرده می شوند

هزاران سوری روز شنبه درمراسم تشییع و خاکسپاری ۴۴ تن که در انفجارهای انتحاری دوگانه در دمشق در روز جمعه کشته شدند، شرکت کردند.

سوگواران در داخل یک مسجد، در کنار تابوت هایی که در پرچم سوریه پیچیده شده بود به نماز ایستادند. در خارج از مسجد نیز مردم پرچم سیاه، سرخ و سپید سوریه را تکان می دادند.

گزارش تلویزیون دولتی سوریه حاکی است دو بمب گذار انتحاری برای حمله به دو مرکز امنیتی در بامداد جمعه از خودروهای پر از مواد منفجره استفاده کردند. نزدیک ۱۵۰ نفر نیز زخمی شدند. خبرگزاری دولتی سانا القاعده را مسئول انفجارها دانست، اما مخالفان می گویند انفجارها ممکن است کار دولت بشار اسد باشد.

از زمان آغاز قیام ضد دولتی در سوریه در ماه مارس، ظاهرا این نخستین بار است که چنین حمله ای صورت می گیرد.

انفجارها چند ساعت پس از ورود یک هیات پیشگام اتحادیه عرب به دمشق روی داد. هیات ناظران با هدف کسب اطمینان از توقف حمله به معترضان از سوی دولت، وارد سوریه می شوند.

در حالی که خشونت در سوریه شدت می گیرد، تلاش های شورای امنیت سازمان ملل متحد برای مهار سرکوب خونین معترضان بی نتیجه مانده است.

روسیه روز جمعه پیش نویس قطعنامه بازنگری شده ای را ارائه داد. ویتالی چورکین سفیر روسیه در سازمان ملل متحد از شورا خواست به سرعت عمل کند، اما بار دیگر حاضر نشد پیشنهادهای بسیاری از اعضای شورای امنیت برای وضع تحریم هایی علیه سوریه را قبول کند. چورکین روشن ساخت روسیه، متحد دیرینه دمشق، با تحریم تسلیحاتی یا حذف اشاره ای بحث انگیز به مخالفان افراطی سوریه از قطعنامه پیشنهادی موافقت نخواهد کرد.

وزیر نفت سوریه روز شنبه گفت تولید نفت به دلیل تحریم های فعلی حدود ۳۰ درصد پایین آمده است. شرکت های عمده نفتی اتحادیه اروپا، از جمله شل، معامله با سوریه را در اوائل دسامبر متوقف ساختند.

XS
SM
MD
LG