لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۸

سوریه می گوید در دو بمب گذاری ۴۴ تن کشته شدند


سوریه می گوید در دو بمب گذاری ۴۴ تن کشته شدند
سوریه می گوید در دو بمب گذاری ۴۴ تن کشته شدند

مقامات سوریه می گویند دو بمب گذاری انتحاری در دمشق دست کم ۴۴ کشته و ۱۵۰ مجروح برجا گذاشته است.

تلویزیون دولتی گزارش می دهد دو بمب انداز انتحاری برای حمله به یک ساختمان امنیتی و تاسیسات امنیتی دیگری در روز جمعه از خودروهای پر از مواد منفجره استفاده کردند.

خبرگزاری سانا عکس هایی از کسانی که آنها را «قربانیان تروریسم» نامید منتشر کرد؛ همچنین گفت سوری ها برای اعتراض به بمب گذاری در دمشق و چند شهر دیگر، جمع شدند.

شاهدان گزارش دادند صدای تیراندازی سنگینی را پس از انفجارها شنیدند.

مقامات سوریه گفتند ممکن است ستیزه گران القاعده مسئول حملات باشند. فیصل مقدادی معاون وزارت امور خارجه به خبرنگاران گفت بمب گذاری ها ادعاهای دیرینه دولت را که تروریست ها در پشت بیشتر خشونت های مرتبط با اعتراضات اوپوزیسیون قرار دارند، ثابت می کند.

حملات در پی ورود یک هیات پیشگام اتحادیه عرب، که یک دفتر نظارت در سوریه برقرار می کند، صورت می گیرد. گزارش های خبری حاکی است برخی از اعضای هیات از محل های انفجار دیدن کردند. قرار است ناظران به این موضوع بپردازند که آیا دولت به قول هایی که برای متوقف ساختن حمله به معترضین داده است عمل می کند یا نه.

گروه های اپوزیسیون می گویند دولت فقط بعنوان یک تاکتیک تاخیری برای جلوگیری از دور جدید تحریم های بین المللی به ناظران اجازه ورود می دهد. آنها مردم را به برپایی اعتراضات سراسری پس از برگزاری نمازهای جمعه فراخوانده اند و می گویند هیات ناظر به معنای «جواز برای کشتن» است. فعالان همچنین گفتند نیروهای امنیتی روز جمعه دست کم ۱۴ معترض را در سراسر کشور کشتند.

در این میان، آمریکا بمب گذاری های روز جمعه را محکوم کرد و گفت دولت سوریه نباید اجازه دهد حملات از کار هیات نظارت اتحادیه عرب، جلوگیری کند. لبنان نیز انفجارها را محکوم کرد.

دولت سوریه از سرکوب سخت معترضین طرفدار دمکراسی دفاع کرده است و می گوید با «تروریست های مسلح» می جنگد، هرچند ظاهرا از زمان آغاز قیام در ماه مارس، این نخستین بار است که چنین حملاتی صورت می گیرد.

گروه های اپوزیسیون می گویند نیروهای دولتی از روز دوشنبه دست کم ۲۵۰ تن را کشته اند. روز پنجشنبه سوریه گفت از آغاز قیام بیش از ۲ هزار نفر از اعضای نیروهای امنیتی کشته شده اند. سازمان ملل متحد می گوید دست کم ۵ هزار تن کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG