لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۰

شمار کشته شدگان در سوریه به ۳ هزار تن نزدیک شد


شمار کشته شدگان در سوریه به ۳ هزار تن نزدیک شد
شمار کشته شدگان در سوریه به ۳ هزار تن نزدیک شد

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد روز پنجشنبه اعلام کرد در جریان هفت ماه نا آرامی بیش از ۲۹۰۰ تن کشته شده اند. سازمان ملل متحد ماه پیش رقم تلفات را ۲۷۰۰ تن اعلام کرده بود.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه، مستقر در لندن، می گوید روز پنجشنبه در ناحیه جبل الزاویه در استان ادلب در نزدیکی مرز ترکیه نبرد بین سربازان دولتی و نظامیان فراری در گرفت و چهار سرباز کشته شدند.

دولت بشار اسد برای درهم شکستن حدود هفت ماه اعتراض های ضد دولتی، از جمله عملیات علیه فراریان ارتشی، از نیروی نظامی استفاده کرده است.

در این میان، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا می گوید شورای امنیت سازمان ملل متحد با عدم تصویب قطعنامه ای که سوریه را به دلیل سرکوب بی رحمانه معترضان محکوم می کند، به مسئولیت خود عمل نکرده است.

کلینتون روز چهارشنبه بی آن که از روسیه و چین نام ببرد گفت دو کشور ناچار خواهند بود برای مردم سوریه توضیح دهند که چرا قطعنامه را وتو کردند.

مسکو و پکن از تصویب قطعنامه که فرانسه، بریتانیا، آلمان و پرتغال تدوین کرده بودند جلوگیری کردند. شکل تعدیل شده قطعنامه فقط به امکان وضع تحریم هایی علیه سوریه در صورت ادامه سرکوب ها اشاره داشت.

پیشتر در روز چهارشنبه، آلن ژوپه وزیر امور خارجه فرانسه بشار اسد رییس جمهوری سوریه را به عنوان دیکتاتوری که مردم خود را قتل عام می کند محکوم کرد و گفت فرانسه به حمایت از مردم سوریه برای سرنگون کردن رهبر دیکتاتور ادامه خواهد داد.

بان کی – مون دبیر کل سازمان ملل متحد گفت جامعه بین المللی از نظر اخلاقی متعهد است از خونریزی بیشتر در سوریه جلوگیری کند، در حالی که رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه گفت دولت او دمشق را تحریم خواهد کرد.

اما یک دستیار بشار اسد به خبرگزاری فرانسه گفت روسیه و چین در کنار مردم سوریه ایستادند.

XS
SM
MD
LG