لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۱

اوپوزیسیون سوریه جبهه واحدی تشکیل می دهند


اوپوزیسیون سوریه جبهه واحدی تشکیل می دهند
اوپوزیسیون سوریه جبهه واحدی تشکیل می دهند

اعضای اوپوزیسیون سوریه تشکیل یک شورای ملی را برای بوجود آوردن جبهه واحدی در برابر بشار اسد رییس جمهوری، اعلام کرده اند.

گروهی از اعضای اوپوزیسیون بنشانه ششمین ماه آغاز قیام، روز پنجشنبه در استانبول جمع شدند و تشکیل شورایی مرکب از بیش از ۱۴۰ نفر را اعلام کردند - نیمی از آنها در سوریه زندگی می کنند و بقیه ناراضیان تبعیدی هستند.

يک سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا پشتيبانی ايالات متحده از اين گروه را ابراز داشته است. اين سخنگو همچنين اشاره کرد که نياز به هماهنگی بيشتری وجود دارد و اين شورا با چالشهای بسياری روبرو است.

در همين حال آمريکا از شهروندان خود خواسته است فورا سوريه را ترک کنند.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد روز پنجشنبه تاکيد کرد که «وعده ديگر کافی است» و جايی برای بشار اسد جهت ارائه وعده های توخالی درمورد اصلاحات وجود ندارد. وی در حالی اين سخنان را ايراد کرد که بر اساس گزارش ها خشونت ها در سوريه ادامه دارد.

روز پنجشنبه همچنین خبرگزاری دولتی سوریه گفت «اعترافات» سرهنگ حسین الحرموش را پخش خواهد کرد. او دو ماه پیش آشکارا از ارتش گریخت و به ترکیه رفت. فعالان سوری می گویند ماموران امنیتی سوریه اخیرا «الحرموش» را در ترکیه دستگیر کردند و به کشور بازگرداندند.

بگفته فعالان، روز چهارشنبه نیروهای امنیتی بشار اسد با مسلسل سنگین روستاهایی دراستان ادلیب در نزدیکی مرز ترکیه را زیر آتش گرفتند، و دست کم ۴ تن را کشتند.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه در لندن می گوید نیروهای امنیتی همچنین ۱۰۰ نفر، از جمله اعضای خانواده سربازی را که فرار کرده است، دستگیر کردند.

خبرگزاری سوریه روز چهارشنبه گزارش داد یوسف احمد نماینده دمشق در اتحادیه عرب جدید ترین بیانیه اتحادیه درباره سوریه را رد کرد و آنرا «عملی خصمانه و غیر سازنده» نامید.

سازمان ملل متحد تخمین می زند که در قیام شش ماهه علیه حکومت دیکتاتوری ۱۱ ساله اسد ۲۶۰۰ تن کشته شده اند. دولت سوریه روز دوشنبه شمار کشته شدگان را ۱۴۰۰ تن اعلام کرد و گفت نیمی از آنها پرسنل امنیتی بودند.

XS
SM
MD
LG