لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۸

اعلام آمادگی روسیه برای میانجیگری در حل بحران سوریه


اعلام آمادگی روسیه برای میانجیگری در حل بحران سوریه
اعلام آمادگی روسیه برای میانجیگری در حل بحران سوریه

در حالی که دولت سوریه به سرکوب ناراضیان ادامه می دهد، نیروهای امنیتی به روستای ابلین در شمال غربی کشور حمله کرده اند.

گزارش های رسیده از فعالان سوری در روز پنجشنبه حاکی از هجوم خودروهای زرهی و جیپ های نظامی به منطقه است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از فعالان می گوید نیروهای امنیتی در جریان حمله به یک خانه، سه نظامی فراری را کشته اند.

در همین حال روسیه از میانجیگری و هدایت گفتگوهایی بین اپوزیسیون و دولت سوریه خبر داد که می تواند به حفظ قدرت بشار اسد در سوریه بینجاجامد. میخائیل مارگلف، فرستاده روسیه می گوید در همین زمینه روز جمعه با نمایندگان اپوزیسیون سوریه در مسکو، و روز دوشنبه با یکی از مشاوران بشار اسد دیدار و گفتگو خواهد کرد. آقای مارگلف بشار اسد را رهبری تحصیلکرده و روشنفکر توصیف کرد که فرصت مدرنیزه کردن سوریه را دارد. مسکو و دمشق در زمینه دفاعی همکاری های وسیعی دارند.

خبرگزاری دولتی سانا روز پنجشنبه گفت هشت پلیس و اعضای نیروی امنیتی توسط گروه های تروریست مسلح در حمص کشته شدند. دولت بشار اسد دسته های مسلح و تروریست ها را مسئول بیشتر خشونت دانسته است.

در این میان، بان کی - مون دبیر کل سازمان ملل متحد می گوید از دولت سوریه خواسته است تا فرصت باقی است به اصلاحات سیاسی بپردازد. بان روز پنجشنبه در سخنانی در استرالیا گفت خوشنت با وجود درخواست او از پرزیدنت اسد برای توقف خشونت مرگبار و بیش از اندازه علیه مردم سوریه همچنان ادامه دارد.

روز چهارشنبه، محمود احمدی نژاد رییس جمهوری ایران گفت اسد باید از سرکوب خشونت بار معترضان دست بر دارد و با مخالفان وارد مذاکره شود. احمدی نژاد در مصاحبه ای با یک ایستگاه تلویزیونی پرتغالی در تهران گفت راه حل نظامی هرگز راه حل درستی نیست و مسایل باید از راه گفت و شنود حل شود.

در اوایل سال جاری، مقام های امنیتی ایران برای متفرق ساختن معترضان در تهران به گاز اشک آور و باتوم های الکتریکی متوسل شدند.

XS
SM
MD
LG