لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۰

ادامه محاصره حما در سوريه


ادامه محاصره حما در سوريه
ادامه محاصره حما در سوريه

بشار اسد رییس جمهوری سوریه فرمانی صادر کرده است که به شهروندان اجازه می دهد احزاب سیاسی تشکیل دهند. این اقدام در حالی صورت می گیرد که شمار کشته شدگان سرکوب ناراضیان سیاسی همچنان بالا می رود.

خبرگزاری دولتی سوریه - سانا - روز پنحشنبه گزارش داد: فرمان رییس جمهوری به شهروندان حق می دهد که احزاب سیاسی تشکیل دهند و مردم به آن احزاب بپیوندند، اما باید شرایطی را رعایت کنند. پای بندی به قانون اساسی و حکومت قانون و پرهیز از تشکیل احزابی در راستای خطوط مذهبی یا عشایری از آن جمله است.

فرمان رییس جمهوری حاکی از پايان دادن به نظام تک حزبی سوریه است که از دیرباز در استیلای حزب بعث خاندان اسد بوده است. اما یک تحلیلگر سیاسی در لندن می گوید اقدام جدید فریبی برای گمراه ساختن جامعه بین المللی است، و اکثر سوری ها باور ندارند که عملی شود.

در ماه ژوئیه، دولت پیش نویس فرمان را، که جدیدترین ژست آشتی جویانه بشار اسد نسبت به معترضین خواهان اصلاحات است، تایید کرد.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا گفت: بشار اسد مشروعیت خود را در سوریه از دست داده است. وی افزود که ایالات متحده و متحدانش، به طور مشترک بر روی استراتژیهايی که فشار به دولت سوريه را افزايش می دهند، کار می کنند. روز پنجشنبه، دولت اوباما تحریم هايی را علیه يک تاجر برجسته سوری و عضو مجلس اعمال کرد.

وزارت خزانه داری اعلام داشت: محمد حمشو و شرکت بين المللی وی تحت نام گروه بين المللی حمشو را به فهرست تحريم ها اضافه کرده است. بموجب اين تحريمها، تمام دارايی های آن شرکت در حوزه قضايی آمريکا مسدود می شود و شرکتهای آمريکايی از داد و شتد با شرکت مذکور محروم می گردند.

فعالان حقوق بشر می گويند در روز چهارشنبه بيش از ۱۳۰ نفر در سراسر سوريه کشته شده اند. به گزارش فعالان بسياری از کشته شدگان در شهر حما، که از روز يکشنبه تحت محاصره نيروهای دولتی قرار گرفته است، بوده اند.

XS
SM
MD
LG