لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۱

بازتاب رويدادهای ايران و خاورميانه در روزنامه های آمريکا


بازتاب رويدادهای ايران و خاورميانه در روزنامه های آمريکا
بازتاب رويدادهای ايران و خاورميانه در روزنامه های آمريکا

شتاب گرفتن برنامه هسته ای ايران، ارائه اسنادی از سوی حزب اله لبنان به دادگاه رسيدگی به ترور رفيق حريری و وضعيت بحرانی سوريه در پی کشتارهای چند روز اخير عنوان مطالبی است که در روزنامه های آمريکا بازتاب يافته است.

واشنگتن پست در مقاله ای به قلم ری تکيه با اشاره به ناکارآمدی تحريم های اقتصادی و نيز تلاش های ديپلماتيک در بازداشتن ايران از ادامه برنامه بحث انگيز هسته ای و کشاندن تهران به پای ميز گفتگو مينويسد جامعه بين المللی در اين باره دچار سردرگمی شده است. خرابکاری ها و ندادن فناوری با اين باور که جلو فعاليت هسته ای را می گيرد کارآمد نبوده و برخلاف تصور، زيرساخت علمی ايران طی دو دهه گذشته افزايش يافته و بر پيچيدگی برنامه و توان تهران، افزوده شده است.

وال استريت جورنال نيز به سرعت گرفتن برنامه هسته ای ايران پرداخته و می نويسد تهران در مسير به کارگيری سانتريفيوژهای پيشرفته تر در فردوی قم برای توليد سوخت هسته ای است واين نگرانی را دامن می زند که مواد مورد نياز برای توليد بمب اتمی را در زمانی کوتاه تر از آنچه پيش بينی شده بود تهيه کند.

واشنگتن تايمز به همکاری حزب اله لبنان با دادگاه بين المللی رسيدگی به ترور رفيق حريری پرداخته و می نويسد حزب اله اسنادی از جمله چندين ويديو کليپ در اختيار اين دادگاه قرار داده و دادگاه در حال بررسی آنهاست.

نيويورک تايمز در سرمقاله خود می پرسد: «چه کسی به کمک سوری ها می آيد؟» و در پاسخ با اشاره به فلج شدن شرمسارانه جامعه بين المللی در برابر کشته شدن بيش از ۱۶۰۰ سوری می نويسد تحريم های سخت و ايجاد جبهه متحد جهانی در برابر رژيم اسد تنها راه پايان دادن به کشتار مردم سوريه از سوی حکومت است. نيويورک تايمز به ديدار خانم کلينتون با مخالفان اسد اشاره کرده و می افزايد واشنگتن و متحدانش بايد هرکاری را که در زمينه سازی برای سوريه پس از اسد لازم است، انجام دهند.

XS
SM
MD
LG