لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۸

تانک های ارتش سوریه شهر حما را محاصره کردند


تانک های ارتش سوریه شهر حما را محاصره کردند
تانک های ارتش سوریه شهر حما را محاصره کردند

یک گروه سوری طرفدار حقوق بشر می گوید صدها نفر از بیم سرکوب نیروهای امنیتی از شهر حما فرار می کنند.

یکی از فعالان سوری که بر تحولات در حما نظارت دارد در یک مصاحبه تلفنی به صدای آمریکا گفت ده ها خانواده روز پنجشنبه شهر را ترک کرده اند. وی گفت نیروهای امنیتی شهر را با تانک در محاصره گرفته و گشت های امنیتی بیش از ۱۰۰ نفر را بازداشت کرده اند.

وی گزارش های گروه های طرفدار حقوق بشر را که در روزهای اخیر در حما دست کم ۲۵ تن کشته و بیش از ۴۰ نفر مجروح شده اند تایید کرد.

حما نمونه مهمی از ایستادگی مردم سوریه در برابر رژیم اسد است. در سال ۱۹۸۲، حافظ اسد، پدر بشار اسد، برای فرونشاندن شورش در دوران زمامت خود از نیروی ارتش استفاده کرد و هزاران تن را کشت.

جدید ترین خشونت در حالی روی می دهد که سازمان عفو بین الملل می گوید نیروهای سوریه ممکن است ماه پیش در جریان عملیاتی در نزدیکی مرز لبنان مرتکب جنایت علیه بشریت شده باشند.

این سازمان روز چهارشنبه نیروهای امنیتی سوریه را به بازداشت مردان در شهر «تلکلخ» و شکنجه بسیاری از آنان متهم کرد. همچنین به نقل از شاهدان افزود دست کم ۹ تن در جریان این حادثه کشته شدند.

سازمان عفو بین الملل گفت به نظر می رسد این اقدام بخشی از یک «حمله گسترده و منظم علیه غیر نظامیان» باشد که به منزله جنایت علیه بشریت است. این سازمان از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست وضع در سوریه را به دادگاه جنایی بین المللی ارجاع کند.

XS
SM
MD
LG