لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۶

آمریکا بشار اسد را تحریم کرد


آمریکا بشار اسد را تحریم کرد

آمریکا تحریم هایی را به دلیل نقض حقوق بشر علیه رییس جمهوری سوریه برقرار کرده است.

در حالی که سرکوب مرگبار مخالفان در سراسر کشور شدت گرفته است، وزارت خزانه داری آمریکا روز چهارشنبه گفت تمام دارایی ها و حساب های بشار اسد، رییس جمهوری و شش مقام ارشد دیگر سوریه را در حوزه قضایی آمریکا مسدود می کند.

این تحریم ها افراد و شرکت های آمریکایی را از معامله با آنان ممنوع می سازد.

یک مقام ارشد وزارت خزانه داری آمریکا که نخواست نامش منتشر شود، روز چهارشنبه گفت تحریم ها حاوی این پیام «بدون ابهام» برای آقای اسد و دیگر رهبران سوریه است که آنان برای خشونت و سرکوبی که عهده دار آن هستند، مسوول شناخته می شوند.

او اضافه کرد رییس جمهوری سوریه گزینه روشنی برای انتخاب دارد، یا تبدیل شدن سوریه به دموکراسی را رهبری کند و یا این کشور را ترک کند.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا بطور مشخص خواستار کناره گیری بشار اسد از قدرت نشده است.

از سوی دیگر، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفت که از بشار اسد خواسته است پیش از آنکه خیلی دیر بشود، اصلاحات را آغاز کند.

بان کی مون گفت از رییس جمهوری سوریه خواسته است اقدامات جسورانه و قاطعی برای برآورده ساختن تقاضاهای مردم سوریه اجرا کند.

شاهدان روز چهارشنبه گفتند سربازان دولتی به حملات خانه به خانه و گلوله باران دوما و ناوا، در جنوب و تل کلخ در غرب دمشق ادامه دادند.

تل کلخ در چند روز گذشته با سرکوب بی رحمانه ای روبرو بوده است و مخالفان می گویند نیروهای امنیتی در آنجا از هفته پیش ۲۷ تن را کشته اند.

پیشتر در روز چهارشنبه، اسد در گفت و گو با رسانه های دولتی قبول کرد که نیروهای امنیتی او در سرکوب مرگبار معترضان مرتکب اشتباهاتی شده اند. اما گفت سوریه بر «بحران جاری غلبه کرده است.»

در این میان، دعوت برگزاری اعتصاب ها در روز چهارشنبه به دلیل ترس از تلافی جوئی دولت، بیشتر نادیده گرفته شد.

مخالفان مردم را به یک اعتصاب عمومی سراسری فراخوانده بودند با این امید که فشار بیشتری بر دولت بشار اسد وارد کنند. اما مدارس، مغازه ها و دیگر نهادهای بازرگانی در دمشق و شهر های دیگر باز بودند.

XS
SM
MD
LG