لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۴

مطبوعات استراتژی پرزيدنت اوباما را در خاورميانه مورد بحث قرار می دهند


مطبوعات استراتژی پرزيدنت اوباما را در خاورميانه مورد بحث قرار می دهند
مطبوعات استراتژی پرزيدنت اوباما را در خاورميانه مورد بحث قرار می دهند

روزنامه های آمريکا و بريتانيا اوضاع ايران و خاورميانه را بررسی می کنند.

روزنامه گاردين نوشته است ادامه خيزش اعراب و سقوط ديکتاتوری ها در خاورميانه می تواند نقطه پايانی باشد بر تندروی های جمهوری اسلامی در سياست بين المللی. گاردين می نويسد دولت تهران در داخل درگير شکاف رهبری و اختلافات ميان آيت الله خامنه ای با احمدی نژاد است. در خارج از کشور نيز جمهوری اسلامی با ترديدهای استراتژيک روبروست که يک عامل آن موضع گيری در برابر قيام مردم سوريه است. اگر عوامل ديگر از جمله اعتراضات داخلی، و تحريم برنامه هسته ای ايران را به اين مجموعه اضافه کنيم، می بينيم که دوران چالشگری های گستاخانه جمهوری اسلامی در عرصه بين المللی به پايان رسيده است.

نيويورک تايمز می نويسد در حالی که توفان سياسی در جهان عرب ادامه دارد، پرزيدنت اوباما از ماهها پيش در پی يافتن راهی بوده است تا تحولات تاريخی منطقه را با گفتگوهای به بن بست کشيده صلح اسرائيل با فلسطينيان به يکديگر پيوند دهد. ديدار هفته آينده نخست وزير اسراييل با رييس جمهوری آمريکا -- همزمان با سخنرانی وی خطاب به مردم خاورميانه -- می تواند فرصت مناسبی به دست دهد برای پيشبرد اين گفتگوها، و به گفته سخنگوی کاخ سفيد، برای ارائه «برخی نظرات جديد درباره سياست آمريکا در منطقه خاورميانه.»

در مقاله ای در همين زمينه در لس آنجلس تايمز آمده است موافقان و مخالفان پرزيدنت اوباما رويکرد وی در قبال جنبش های خاورميانه را بسيار انفعالی خوانده؛ و در انتقاد از رييس جمهوری آمريکا می گويند دولت وی بدون يک استراتژی همه جانبه برای منطقه تنها به واکنش در برابر رويدادهای اخير بسنده کرده است. اطرافيان پرزيدنت اوباما می گويند وی در سخنرانی هفته آينده خطاب به کشورهای عرب، قصد دارد موضع کشورمتبوع خود را به عنوان «تسهيل کننده» دگرگونی سياسی در دنيای عرب روشن کند و نه «تحريک کننده» آن.

واشنگتن پست نوشته است از ماهها پيش از انجام مأموريت حمله به محل اختفای اسامه بن لادن، سازمان اطلاعات مرکزی آمريکا، سی آی ای، هواپيماهای بدون سرنشين را به پاکستان می فرستاد تا سکونتگاه او در ابت آباد را زير نظر بگيرند. هواپيماهای رادارگريز آمريکايی دهها بار در مأموريت های پنهانی از مرزهای هوايی پاکستان عبور کرده، و موفق شده بودند در ارتفاع بالا، از داخل مخفيگاه بن لادن ويديوهايی با وضوح بالا بگيرند. اين روزنامه می نويسد مأموريت های مخفی مکرر سی آی ای در حريم هوايی پاکستان بيانگر عمق بی اعتمادی ميان ايالات متحده با کشوری است که واشنگتن آن را هم پيمان کليدی اش در مبارزه با تروريسم می خواند.

XS
SM
MD
LG