لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۸

وزارت خارجه آمریکا: ایران به سرکوب معترضین در سوریه کمک می کند


روز چهارشنبه صدها سوری، که بیشتر آنان زنان و کودکان بودند، برای اعتراض به بازداشت مخالفان دولت یک بزرگراه عمده ساحلی را بستند
روز چهارشنبه صدها سوری، که بیشتر آنان زنان و کودکان بودند، برای اعتراض به بازداشت مخالفان دولت یک بزرگراه عمده ساحلی را بستند

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می گوید مقامات شواهدی در دست دارند که نشان می دهد ایران به سوریه در سرکوب اعتراضات ضد دولتی کمک می کند.

مارک تونر این موضوع را روز سه شنبه و پس از آن اعلام کرد که روزنامه وال استریت جورنال گزارش داد مقامات آمریکایی براین عقیده هستند که ایران با تامین تجهیزات و نیز کمک به کنترل و بازداشتن معترضین در استفاده از تلفن های همراه، ارسال پیامک و اینترنت، بشار اسد را در سرکوب معترضین یاری می دهد.

پیشتر، رسانه های سوریه گزارش دادند بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، ظاهرا در کوشش برای راضی ساختن معترضین سیاسی، سلسله اقداماتی را اعلام کرده است.

گزارش ها حاکی است او دستور داده است کسانی که در موج اعتراضات اخیر بازداشت شدند، بجز افرادی که به دلیل ارتکاب بزهکاری زندانی شده اند آزاد شوند.

این خبر زمانی کوتاه پس از آن اعلام شد که بشار اسد گفت یک کابینه جدید ۳۱ نفری، به سرپرستی «عادل سفر» تشکیل داده است.

اسد دولت قبلی را بیش از دو هفته پیش ظاهرا بعنوان امتیازی به معترضین بر کنار کرد.
تظاهر کنندگان خواهان اصلاحات سیاسی گسترده، بویژه لغو قانون فوق العاده ای شده اند که دست دولت را برای سرکوب اعتراضات عمومی، ممنوعیت مخالفت و توجیه دستگیری های خود سرانه باز می گذارد.

پیشتر در روز پنجشنبه، منابع خبری از سوریه گزارش دادند که بشار اسد با نمایندگان شهر درعا، کانون اعتراضات ضد دولتی، ملاقات کرده است.

این دیدار روز پنجشنبه صورت گرفت، با این حال در باره پیامد آن، که ظاهرا کوششی برای آرام ساختن وضع در درعا بود، منتشر نشده است.

جمعه پیش، در ناحیه درعا پس از آن که نیروهای امنیتی لباس شخصی تظاهرکنندگان را زیر آتش گرفتند، دست کم ۲۶ تن کشته شدند. خشونت در شهر بین نیروهای طرفدار دولت و فعالان اوپوزیسیون شدت گرفته است.

در این میان، خبرگزاری دولتی سوریه روز پنجشنبه گفت تیراندازان کمینی بسوی یک واحد گشت نظامی در شهر ساحلی بانیاس آتش گشودند، یک سرباز را کشتند و یک نفر را مجروح کردند.
روز چهارشنبه، شاهدان گفتند صدها سوری، اکثرا زنان و کودکان، برای اعتراض با بازداشت فعالان اوپوزیسیون یک بزرگراه عمده ساحلی را بستند.

عفو بین الملل روز پنجشبنه از بشار اسد خواست برای جلوگیری از «قتل های غیر قانونی» بیشتر، نیروهای امنیتی خود را مهار کند. عفو بین الملل در بیانیه ای گفت بنظر می رسد دولت سوریه سعی دارد «تمام ناراضیان را درهم بکوبد».

XS
SM
MD
LG