لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۱

دست کم پنج تن در ادامه نا آرامی های سوریه کشته شدند


دست کم پنج تن در ادامه نا آرامی های سوریه کشته شدند
دست کم پنج تن در ادامه نا آرامی های سوریه کشته شدند

گروه های طرفدار حقوق بشر در سوریه می گوید نیروهای امنیتی روز پنجشنبه پنج تن دیگر را در سراسر کشور کشتند.

یک روز پس از آن که یک گروه از مخالفان مسلح، در شدت گرفتن تنش های ناشی از سرکوب هشت ماهه معترضان، به یک پایگاه نظامی حمله کردند، گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه به صدای آمریکا گفت نیروهای امنیتی دو تن، از جمله یک دختر جوان، را در دیرالزور و حومه آن، دو تن را در حمص و یک نفر را در ادلب کشتند. حمله ها یا تلفات مستقلا تایید نشده است.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز پنجشنبه در مسکو به خبرنگاران گفت حمله ارتش آزاد سوریه به پایگاه نظامی در حومه دمشق در روز چهارشنبه، «شباهت زیادی به جنگ داخلی دارد.» ارتش آزاد سوریه، سربازان فراری از نیروهای امنیتی دولتی هستند.

کاترین آشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پی ملاقات با لاوروف گفت زمان آن رسیده است که بشار اسد کنار برود.

در سازمان ملل متحد، آلمان، بریتانیا و فرانسه به تلاش برای تصویب قطعنامه ای که سوریه را به دلیل سرکوب خونین معترضان محکوم می کند، ادامه می دهند.

پیتر ویتیگ، نماینده آلمان در سازمان ملل، روز چهارشنبه گفت هدف از قطعنامه این است که به بشار اسد رییس جمهوری سوریه نشان داده شود تا چه اندازه تنهاست.

یک سخنگوی آلمانی، که خواست ناشناس بماند، گفت چندین کشور عرب به حمایت از چنین قطعنامه ای ابراز علاقه کرده اند.

در این میان، چین و روسیه اظهار نگرانی می کنند. دو کشور ماه پیش یک قطعنامه پیشنهادی شورای امنیت را که سرکوب در سوریه را محکوم می کرد وتو کردند. اما سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز پنجشنبه خواست بحران از طریق ابزار سیاسی حل شود. سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز خواهان پایان نبرد بین دولت سوریه و گروه های مخالف شد و تمام طرف ها را به حل صلحجویانه اختلافات فراخواند.

آلن ژوپه وزیر امور خارجه فرانسه استفاده از زور در سوریه را رد کرد اما روز پنجشنبه به رادیو فرانسه گفت گروه های مخالف باید سازمان یافته تر شوند. ژوپه گفت او با شورای ملی سوریه در پاریس تماس گرفته است و افزود فرانسه در تلاش برای کمک به شوراست.

جدید ترین اظهارات و تلاش برای تصویب قطعنامه ای در سازمان ملل متحد در پی اولتیماتوم اتحادیه عرب به سوریه صورت می گیرد که روز چهارشنبه سه روز به دولت سوریه مهلت داد به خونریزی پایان دادهد و اجازه دهد گروه های ناظر برای انجام آن وارد کشور شوند.

وزیران تصمیم خود را در بیانیه ای در پی جلسه فوق العاده ای در رباط ، پایتخت مراکش، اعلان کردند. با این حال مشخص نساختند که اگر دمشق اولتیماتوم را رعایت نکند چه روی خواهد داد.

وزیر امور خارجه ترکیه نیز که در جلسه حضور داشت گفت دولت سوریه «بهای گزافی خواهد پرداخت.»

جلسه تحت الشعاع گزارش های شدت گرفتن خشونت در سوریه و هراس به راه افتادن جنگ داخلی قرار گرفت. مخالفان می گویند ارتش آزاد سوریه، که سربازان فراری از نیروهای امنیتی دولتی هستند، بامداد چهارشنبه به حمله مهمی به یک پایگاه نظامی در حومه دمشق دست زد. رسانه های سوری، که پیش از این حمله به پرسنل امنیتی را با آب و تاب منتشر می کردند، به این حمله اشاره ای نکردند.

در واشنگتن، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، بی رحمی دولت را مسئول شدت گرفتن مخالفت مسلحانه در سوریه نامید و گفت هرچند آمریکا خشونت توسط هیچ طرفی را تایید نمی کند، رویدادهایی مانند حمله به پایگاه نظامی، با توجه به سرکوب بی امان معترضان، قابل درک است.

در ادامه خشونت ها روز چهارشنبه، سفارت مراکش در دمشق هدف حمله معترصان قرار گرفت، در همین حال مخالفان می گویند خشونت در سراسر سوریه دست کم ۱۱ تن کشته بر جا گذاشته است.

XS
SM
MD
LG