لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۴

سوریه به سرکوب مرگبار ناراضیان ادامه می دهد


سوریه به سرکوب مرگبار ناراضیان ادامه می دهد
سوریه به سرکوب مرگبار ناراضیان ادامه می دهد

نظامیان در سوریه روز شنبه به سرکوب معترضان در سراسر این کشور ادامه دادند. گزارش ها از کشته شدن دست کم پنج نفر در جریان سرکوب های شنبه حکایت دارد.

خونریزی های جدید در حالی روی می دهد که رییس کمیته بین المللی صلیب سرخ قرار بود اواخر روز شنبه با بشار اسد، رییس جمهوری سوریه دیدار کند. در همین حال، تحریم های نفتی اتحادیه اروپا نیز علیه سوریه به اجرا در آمد. وزرای اتحادیه اروپا همچنین هشدار دادند که گام های بیشتری را علیه سوریه در نظر خواهند گرفت.

از سوی دیگر، سرگی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه تصمیم اتحادیه اروپا را محکوم کرد و گفت تحریم های یک جانبه هیچ تاثیر مثبتی ندارد و همکاری ها را نابود می کند. اما ایالات متحده آمریکا اعلام کرد تحریم سوریه حامل یک پیام قوی برای دولت آقای اسد است که به سرکوب پایان دهد.

فعالان سوری می گویند نیروهای امنیتی در جستجوی عدنان بکور، یک دادستان هستند که در پیامی ویدیویی اعلام کرد در اعتراض به سرکوب معترضان، از سمت خود کناره گیری می کند. اما دولت سوریه می گوید بکور گروگان گرفته شده است و تحت فشار چنین اظهاراتی را مطرح کرده است.

به گفته شاهدان، تانک های دولتی همچنین به سمت شهر تلکله، در نزدیکی مرز لبنان حرکت کردند. در دوما، حاشیه دمشق، عزاداران در محکومیت کشته شدن یک معترض جوان در روز جمعه، شعار های ضد دولتی سر دادند.

یک ویدیوی منتشر شده در سایت شبکه اجتماعی فیسبوک نیز راهپیمایان عمدتا جوان را در روز شنبه نشان می داد که در حاشیه سوره، به بازداشت چهل نفر توسط نیروهای امنیتی در روز جمعه اعتراض می کردند.

شبکه تلویزیونی العربیه هواپیماهای جنگی سوریه را نشان داد که به گفته این شبکه، دیوار صوتی بر فراز شهر مرکزی حمص را شکستند و باعث وحشت معترضان شدند.

اما تلویزیون دولتی سوریه می گوید شبکه های «مغرض» تلویزیونی خارجی، «برای بی ثبات کردن کشور، تصاویر تظاهرات را مونتاژ می کنند.»

تایید گزارش های رسیده از سوریه به دلیل آنکه بیشتر خبرنگاران خارجی اجازه فعالیت در سوریه را ندارند، غیر ممکن است.

سازمان ملل متحد تخمین می زند از آغاز سرکوب های دولتی اعتراضات در سوریه در ماه مارس، ۲۲۰۰ نفر کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG