لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۴

حمله ارتش سوریه به حماه پیش از نشست شورای امنیت


حمله ارتش سوریه به حماه پیش از نشست شورای امنیت
حمله ارتش سوریه به حماه پیش از نشست شورای امنیت

نظامیان سوریه برای دومین روز پیاپی به مناطق مسکونی شهر حماه واقع در مرکز سوریه حمله کردند.

این حمله در شرایطی است که شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی سرکوب خشونت بار معترضان ضد دولتی توسط بشار اسد، رییس جمهوری سوریه تشکیل جلسه می دهد.

سرکوب های خشونت بار مخالفان در سوریه رو به افزایش است.

ساکنان حماه می گویند تانک های ارتش توپ باران شدید شهر را تا ساعات پایانی دوشنبه شب ادامه دادند. آنان می گویند سربازان نیز با استفاده از مسلسل به سمت نمازگزارانی که در اولین روز ماه رمضان در شب به مسجد ها می رفتند، تیراندازی کردند.

گزارش شده است توپباران حماه در روز دوشنبه شدید تر از حمله به این شهر در روز یکشنبه بوده است.

به نظر می رسد گلوله باران شهر برای جلوگیری از اجتماع مردم در مساجد باشد. مقامات احتمالا نگران آن هستند که اجتماع ساکنان شهر در مساجد ممکن است باعث تشکیل تجمع های اعتراضی بزرگتری شود.

شهر دیرالزور نیز هدف حملات بود. تک تیراندازها از سقف ساختمان ها به خیابان ها تیراندازی کردند.

در همین حال روزنامه وال استریت ژورنال از مرگ پنج نفر در حوادث روز دوشنبه شهر دیرالزور خبر داده است. دو نفر دیگر از جمله یک پسر ۱۳ ساله که گلوله به سرش اصابت کرده بود در شهر البوکمال، نزدیک مرز عراق کشته شدند.

گروه های حقوق بشر در سوریه می گویند دست کم ۸۰ نفر روز یکشنبه در سراسر سوریه بر اثر حملات کشته شدند. از این تعداد ۵۲ نفر در حماه و روستاهای اطراف آن کشته شدند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد اواخر دوشنبه به درخواست آلمان، سرکوب خشونت بار و فزانیده مخالفان در سوریه توسط آقای اسد را بررسی می کند. این نشست پشت درهای بسته تشکیل می شود.

یک دیپلمات گفته است انتظار می رود بریتانیا قطعنامه جدیدی را در مورد سوریه در جلسه مطرح کند.

XS
SM
MD
LG