لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۶

کانادا حمله بی رحمانه به مردم سوریه را محکوم کرد


کانادا حمله بی رحمانه به مردم سوریه را محکوم کرد
کانادا حمله بی رحمانه به مردم سوریه را محکوم کرد

کانادا سرکوب و حمله روز یکشنبه ۹ مرداد نیروهای امنیتی سوریه را «علیه اعتراض های مسالمت آمیز» در حما را به شدت محکوم کرده است.

بنا به گزارش های رسیده از سوریه، نیروهای امنیتی این کشور روز یکشنبه تقریبا ۱۴۰ تن از شهروندان این کشور را به قتل رساندند.

فعالان سوریه گفته اند دست کم صد تن در پی یورش ارتش سوریه در آستانه ماه رمضان به شهر حما و سرکوب گردهمایی اعتراضی مردم این شهر کشته شدند.

استفان هارپر، نخست وزیر دولت کانادا روز یکشنبه با انتشار بیانیه ای عملیات خشونت آمیز نیروهای امنیتی و ارتش سوریه علیه معترضان را تقبیح کرد.

نخست وزیر کانادا در بیانیه خود خاطرنشان کرده است: «اعمال زور و بهره گیری از نیروی نظامی از جمله تانک از سوی حکومت اسد به هدف سرکوب مردم سوریه که خواهان اصلاحات دموکراتیک هستند، غیرقابل دفاع است.»

آقای هارپر ضمن ابراز نگرانی کشورش از انتشار گزارش هایی که از بازداشت یک مقام کلیدی مخالف دولت سوریه حکایت می کند، تاکید کرده است دولت او «خواهان آزادی فوری این فعال و نیز همه افراد دیگری است که به دلیل حضور در اعتراض های صلح آمیز بازداشت شده اند».

بنا به اعلام «اتحادیه سوریه برای دفاع از حقوق بشر»، نواف البشیر، چهره مخالف دولت سوریه و رئیس بزرگترین قبایل کشور شنبه بعد از ظهر بازداشت شد.

نخست وزیر کانادا در بیانیه خود خاطرنشان کرده است اعمال زور نظامی و بهره گیری از تانک علیه معترضان آزادی خواه و وضعیت کنونی حاکم بر این کشور غیرقابل پذیرش است.

وی تاکید کرده است «رئیس جمهوری سوریه با یک گزینه روشن روبرو است و آن اعمال اصلاحات مورد نظر مردم سوریه و یا کناره گیری از قدرت است تا دیگران بتوانند این اصلاحات را اجرا کنند».

پس از حضور بیش از ۵۰۰ هزار معترض در خیابان های حما و راهپیمایی اعتراضی در روز اول ژوییه که خواهان سرنگونی حکومت سوریه بودند، بشار اسد، رئیس جمهوری کشور فرماندار این شهر را برکنار کرد.

بنا به اعلام نهاد «نظارت بر حقوق بشر» سوریه از اوایل فروردین ماه تاکنون، حداقل ۱۵۸۳ فعال غیرنظامی و ۳۶۹ نیروی نظامی ارتش کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG