لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۷

اخطار اوباما در مورد تسلیحات شیمیائی سوریه


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا می گوید استفاده سوریه از تسلیحات شیمیائی علیه مردم خود همه چیز را برای آمریکا در چگونگی رویکردهایش به این مناقشه دوساله عوض خواهد کرد.

پرزیدنت اوباما گفت «ما اکنون به بعضی شواهد دسترسی داریم که حاکی از استفاده از تسلیحات شیمیائی در سوریه است. اینها فعلا ارزیابی هائی مقدماتی و متکی بر اطلاعات جمع آوری شده است. درجات اعتقاد ما به واقعیت چنین استفاده ای متعدد است،اما در عین حال با یک رشته پرسش در مورد چگونگی، و زمان و مکان استفاده از این تسلیحات نیز مواجهیم.

پرزیدنت اوباما که روز جمعه در کاخ سفید در کنار ملک عبدالله پادشاه اردن صحیت می کرد افزود که آمریکا، همراه با شرکای منطقه ای اش و سازمان ملل متحد، در جستجوی مدارک مستقم بیشتر برای اثبات گزارش هاست.

پرزیدنت اوباما گفت «اما استفاده از تسلیحات شیمیائی و خطراتی که برای جامعه بین المللی، برای همسایگان سوریه، و از نظرافتادن تسلیحات شیمیائی به دست تروریست ها در بر دارد، همگی مواردی است که فوریت و ضرورت توجه به آنچه را که فعلا یک مشکل عمده امنیتی و یک مشکل انسانی در منطقه است ، بیشتر می کند».

مقامات کاخ سفید روز پنجشنبه گفته بودند سازمان های اطلاعاتی آمریکا با «درجاتی مختلف از اعتقاد معتقدند» دولت سوریه از گاز سارین در مقیاسی کوچک علیه شورشیانی استفاده کرده است که سعی به سرنگونی بشارالاسد رئیس جمهوری سوریه دارند.

دست کم ۷۰ هزار نفر از مارس ۲۰۱۱ که قیام مردمی در سوریه آغاز شد تا کنون کشته شده اند.
XS
SM
MD
LG