لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۱۱

گلوله باران و انفجار مرکز تجارتی سوریه را تکان داد


دو انفجار در حلب دست کم ۲۸ قربانی گرفت
دو انفجار در حلب دست کم ۲۸ قربانی گرفت
گلوله باران سنگین محله های حلب را تکان داده است، در همین حال نیروهای امنیتی سوریه بر کوشش برای بیرون راندن شورشیان از مواضعشان افزوده اند.
فعالان می گویند نیروهای بشار اسد روز شنبه به نبرد شدیدی برای کنترل جنوب حلب دست زدند. گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه می گوید دست کم دوازده تن کشته شده اند.

در این میان، ایران می گوید امریکا را مسئول جان ۴۸ ایرانی که روز شنبه در سوریه ربوده شدند می داند.

رسانه های دولتی می گویند وزارت امور خارجه به سفارت سویس ، حافظ منافع امریکا در ایران، گفته است انتظار دارد ایالات متحده از نفوذ خود برای تامین آزادی بدون قید و شرط ربوده شدگان استفاده کند.

ایران می گوید این ۴۸ نفر زائر بودند، اما یک فرمانده ارتش سوریه آزاد آنها را اعضای سپاه پاسداران انقلاب که برای یک ماموریت شناسایی به سوریه رفته بودند، توصیف کرد.

روز سه شنبه سعید جلیلی دبیر شورای امنیت ملی ایران در دمشق با بشار اسد رییس جمهوری سوریه ملاقات کرد. تلویزیون سوریه فیلمی از دیدار آنها نشان داد. در دو هفته اخیر این نخستین بار است که اسد در تلویزیون ظاهر می شود.
روز سه شنبه علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی برای بحث با همتای ترک خود در باره بحران سوریه به آنکارا رفت.

وزارت امور خارجه ترکیه روز سه شنبه گفت طی دو روز گذشته بیش از ۱۳۰۰ سوری وارد ترکیه شده اند، و مجموع شمار آوارگان سوریه در ترکیه به ۴۸ هزار نفر نزدیک شده است.

دولت سوریه روز دوشنبه، زمانی که ریاض حجاب نخست وزیر ، دو ماه پس از برگزیده شدن به این مقام از دمشق گریخت ضربه عمده ای دید. او گفت آنچه را رژیم قاتل و تروریست نامید، ترک می کند. مقامات اردن گفتند حجاب به امان گریخته است.
XS
SM
MD
LG