لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۰

ناظران ملل متحد خواهان ورود به الحفه شدندگروه های طرفدار حقوق بشر در سوریه می گویند روز سه شنبه در ادامه حملات نیروهای دولتی به قرارگاه های شورشیان دست کم ۳۴ تن کشته شدند، و ناظران سازمان ملل متحد گزارش دادند گروه خشمگینی از مردم از رسیدن آنها به شهر الحفه جلوگیری کردند.

به گفته فعالان سوری، ساکنان شهر الحفه در غرب سوریه با تشدید عمده عملیات نیروهای دولتی مواجه شده اند. سخنگوی سازمان ملل روز سه شنبه گفت ناظران ملل متحد که برای تحقیق درباره گزارش های زدوخوردها به سوی الحفه می رفتند، ورود به شهر را بسیار خطرناک یافتند

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد و کوفی عنان فرستاده بین المللی از سوریه درخواست کرده اند اجازه دهد ناظران سازمان ملل وارد شهر الحفه در شمال غربی کشور بشوند. سازمان ملل متحد از این بیم دارد که نیروهای امنیتی سوریه در آنجا کشتار غیر نظامیان را برنامه ریزی می کنند.

آقای بان روز دوشنبه در بیانیه ای گفت مهم است به ناظران اجازه داده شود بدون مانع به الحفه دسترسی پیدا کنند. پیشتر، کوفی عنان نگرانی عمیق خود را نسبت به وضع شهر ابراز داشته بود و در خواست کرده بود به ناظران اجازه داده شود بیدرنگ وارد شهر شوند.

ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا گفت واشنگتن از گزارش هایی که حاکی است نیروهای دولت سوریه ممکن است سرگرم سازمان دادن کشتار هایی در الحفه و دیگر قرارگاه های اپوزیسیون، از جمله حومه دمشق، درعا، دیر الزور ، حما و حمص باشند، به شدت نگران است.
خانم نولاند گفت نیروهای سوریه هم اینک در سرپیچی مستقیم از تعهدات خود به برنامه کوفی عنان، بر سرکوب شدت بخشیده اند و از تاکتیک های دهشتناک جدید، از جمله تیراندازی با هلیکوپتر به غیر نظامیان استفاده می کنند.

در پاسخ ویکتوریا نولاند نشانی از واکنش جدید نسبت به بحران وجود نداشت. او گفت امریکا همچنان فشار دیپلماتیک بر دولت اسد را ترجیح می دهد

بان کی مون گفت گلوله باران شهر حمص و حملات هلیکوپتری به شهرهای طلبیسه و راستان، به تلفات سنگین غیر نظامیان و نقض فاحش حقوق بشر منجر شده است.
XS
SM
MD
LG