لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۲

نیرد و خشونت در سوریه شدت می گیرد


فرمانده نیروی ناظر سازمان ملل متحد در سوریه شورشیان و سربازان دولتی را متهم کرده است به خشونت دامن می زنند. در همین حال روسیه موضع خود را علیه فشار غرب برای سرنگونی بشار اسد رییس جمهوری سخت تر می کند.

ژنرال رابرت موود روز جمعه گفت دو طرف در ۱۰ روز گذشته به نبرد شدت بخشیده اند، بر تلفات افزوده می شود و ناطران با خطر های عمده روبرو هستند. او یاد آور شد تشدید حملات ممکن است موجب شود ناظران غیر مسلح سوریه را ترک کنند.

نیروهای دولتی روز جمعه به هجوم بر مناطق شورشیان ادامه دادند. گزارش ها حاکی است نبرد های سنگینی در سراسر استان حلب و شهر حمص درگرفت.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه به صدای امریکا گفت نیروهای امنیتی همچنان به گلوله باران مواضع اووزیسیون ادامه می دهند و با شورشیان در دوما و دمشق می جنگند. در چند روز گذشته ده ها تن کشته شده اند.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در مسکو گفتگو درباره طرح هایی برای انتقال سیاسی در سوریه را تکذیب کرد و گفت «روسیه در سرنگونی رژیم ها درگیر نیست – نه از طریق تصویب اقدامات یک جانبه شورای امنیت سازمان ملل متحد و نه با مشارکت در توطئه های سیاسی.»

ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت امورخارجه امریکا روز جمعه اظهار داشت واشنگتن و مسکو درباره یک استراتژی برای سوریه پس از اسد بحث می کنند.

روسیه، همراه با چین، دو قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه اسد را وتو کرده و گفته است با هر مداخله نظامی مخالفت خواهد کرد.

در حالی که کوشش های بین المللی برای پایان دادن به مناقشه خونین در سوریه متوقف شده است، گروه های از هم گسیخته اپوزیسیون روز جمعه در استانبول جمع شدند، با این هدف که اختلافاتشان را برطرف سازند و جبهه واحدی تشکیل دهند.

احمد الغرابی رهبر اوپوزیسیون گفت هدف آنها لزوماً این نیست که جانشینی برای اسد پیدا کنند، می خواهند دمکراسی را در سوریه برقرار سازند.

جلسه استانبول در حالی تشکیل می شود که قدرت های جهان طرح های مقدماتی را برای برپایی کنفرانسی در ژنو در ۳۰ ژوئن جهت احیای برنامه صلح کوفی عنان تهیه کرده اند.

در این میان، سازمان دیده بان حقوق بشر روز جمعه گفت نیروهای سوریه از خشونت جنسی برای شکنجه مردان، زنان، و پسران استفاده می کنند.
XS
SM
MD
LG