لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۷

دیده بان حقوق بشر: تجاوزهای جنسی در زندانهای سوریه


دیده بان حقوق بشر می گوید نیروهای دولتی سوریه از خشونتهای جنسی برای شکنجه مردان، زنان و پسربچه های بازداشتی در طول قیام ۱۵ ماهه علیه بشار اسد استفاده کرده اند.

دیده بان حقوق بشر که مرکز آن در نیویورک قرار دارد، روز جمعه بیانیه ای انتشار داد که در آن آمده است سربازان و میلیشاهای مسلح طرفدار دولت همچنین زنان و دختران ۱۲ ساله و بزرگتر را مورد آزار جنسی قرار داده اند. این گزارش بر اساس مصاحبه هایی با زندانیان سابق انجام شده. این زندانیان از آزار جنسی خود و مشاهده آزار جنسی دیگران حکایت کرده اند. این آزارها شامل تجاور، کتک زدن و شوکهای الکتریکی هم می شود.

دیده بان حقوق بشر می گوید بیش از ۲۰ واقعه از حمله و آزار جنسی زندانیان سوریه را بین مارس ۲۰۱۱ تا مارس ۲۰۱۲ مستند کرده است. بیشتر این وقایع در حمص اتفاق افتاده است. گزارش می گوید از ابعاد خشونتهای جنسی در بیرون از تاسیسات زندان دولت سوریه خبری ندارد.

سازمان دیده بان حقوق بشر می گوید هیچ گونه شواهدی از این که فرماندهان نظامی به سربازانشان دستور خشونتهای جنسی صادر کرده باشنددر دست نیست، ولی هیچ گونه تحقیقی هم در این مورد انجام نشده است.

این گزارش در حالی منتشر شده که خشونها در سوریه بالا گرفته است و گفته می شود ممکن است به جنگ داخلی تمام عیار بیانجامد.

روسیه روز جمعه اتهام امریکا مبنی بر نفت ریختن روی شعله های خشونت در سوریه و ارسال هلیکوپترهای تهاجمی به این کشور را رد کرد. در بیانیه لاوروف وزیر امور خارجه روسیه که در مسکو منتشر شده آمده است روسیه فقط به تعمیر هلیکوپترهایی پرداخته که سالها پیش به سوریه فروخته است.

اوائل این هفته هیلاری کلینتون وزیر امو خارجه آمریکا گفته بود روسیه هلیکوپترهای جدیدی به سوریه ارسال کرده که از آنها برای کشتار مردم استفاده می شود.

در همین حال فعالان سیاسی سوری می گویند درگیریهای تازه ای در روز جمعه در سوریه روی داده است. نیروهای دولتی مناطق تحت کنترل شورشیان را بمباران کرده اند و درگیریهایی میان آنها با مخالفان در حمص، آلب؛ دوما و دمشق روی داده است که در آنها یک نفر کشته شده است.

ناظران ملل متحد عصر پنجشنبه بعد از تسخیر مجدد الحفه توسط نیروهای دولتی وارد این شهر شدند.

ناظران ملل متحد مدتی بود که سعی می کردند وارد الحفه شوند و بالاخره بعد از چندین روز و پایان درگیریها وارد شهر شدند. این شهر سنی نشین تقریباً خالی از سکنه بود، ساختمانها آتش گرفته بود، مغازه ها رها شده بودند و یک جسد بر روی زمین افتاده بود.

مقامهای سوریه روز چهارشنبه گفتند آنها منطقه را از وجود گروههای تروریستی «پاک» کرده اند. روز سه شنبه، جمعیتی در خارج از شهر به کاروان اتومبیلهای هیات ناظران ملل متحد که سعی داشتند وارد شهر الحفه شوند، با سنگ و میله های آهنی حمله کردند و آنها را مجبور به بازگشت نمودند.

نیروهای مخالف دولت که این هفته از شهر خارج شدند، هشدار داده اند که مردم باقی مانده در شهر الحفه در معرض قتل های انتقامجویانه نیروهای دولتی قرار دارند.
XS
SM
MD
LG