لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۴

حمایت ایران از مذاکرات صلح سوریه در ژنو


ایران از کنفرانس بین المللی که به هدف پایان دادن به درگیری های خونین در سوریه برگزار می شود، حمایت کرده است.

بنا به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران گفته است تهران «از تلاش های سازمان ملل متحد و مذاکرات ژنو حمایت می کند».

در شرایطی که قرار است ماه آینده کنفرانس بین المللی برای آغاز مذاکرات صلح سوریه در ژنو برگزار شود و ایالات متحده و روسیه برای پیشبرد این هدف نقش راهبردی ایفا می کنند، خبرگزاری فرانسه گزارش می دهد شواهد اندکی وجود دارند که طرفین درگیری ها در سوریه برای پایان دادن به خشونت های دو ساله در این کشور آمادگی داشته باشند.

اظهارات وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی به منزله تلاش ایران برای یافتن فضایی برای ایفای نقش در مذاکرات پایان درگیری های سوریه است.

ایران از متحدان سرسخت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه است.

آقای صالحی روز چهارشنبه در مقام نماینده چهل کشور، از جمله چین و روسیه در دیداری که در تهران و برای حل و فصل بحران سوریه برگزار شده بود، این اظهارات را بیان کرد.

تلویزیون الجریزه نیز گزارش داده است با وجود ملاحظاتی که برخی از کشورهای غربی در مورد حضور ایران در کنفرانس ژنو دارند اما مسکو اصرار می ورزد که ایران در مذاکرات پیشنهادی صلح سوریه در کنفرانس بین المللی شرکت داشته باشد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفته است «مسئله ایران برای ما کلیدی است. تردیدی نیست که ایران یکی از مهمترین کشورها محسوب می شود».
فرانسه با حضور ایران در کنفرانس بین المللی ژنو مخالفت کرده است و ایالات متحده نسبت به پیشنهاد مسکو با دیده بدبینی می نگرد.

پرس تی وی، تلویزیون انگلیسی زبان دولت ایران گزارش داده است علی اکبر صالحی ضمن انتقاد از ایده مسلح کردن مخالفان در سوریه گفته است چنین حمایتی فعالیت های گروه های افراطی را افزایش خواهد داد و به تنش ها در سوریه دامن می زند.

بنا به گزارش این تلویزیون، حسین امیرعبداللهیان، معاون وزیر امور خارجه در امور عرب و آفریقا از حمایت جمهوری اسلامی برای یافتن یک راهکار دموکراتیک برای بحران سوریه تاکید ورزیده است.

این مقام وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی گفته است «ایران از ملت، دولت و آن بخش از مخالفان در سوریه که به یافتن یک راهکار سیاسی، راهکاری بر اساس رویکردهای دموکراتیک و برگزاری انتخابات و حق تعیین سرنوشت مردم سوریه در آینده کشورشان ایمان دارند، حمایت می کند».
XS
SM
MD
LG