لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۶

شمار کشته شدگان در سوریه از ۳۵۰۰ تن فراتر رفت


جسد چند تن از افرادی که جان خود را در درگیری ها با دولت سوریه از دست دادند. ۲ نوامیر ۲۰۱۱
جسد چند تن از افرادی که جان خود را در درگیری ها با دولت سوریه از دست دادند. ۲ نوامیر ۲۰۱۱

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد می گوید در سرکوب هشت ماهه ناراضیان در سوریه دست کم ۳۵۰۰ تن کشته شده اند، در همین حال فعالان می گویند حمله های مرگبار نیروهای امنیتی به شهر حمص ادامه دارد.

سخنگوی کمیسر عالی حقوق بشر روز سه شنبه گفت رقم کشته شدگان ۱۹ تن را که روز یکشنبه در جریان عید قربان جان سپردند شامل می شود.

به گفته فعالان نیروهای امنیتی روز سه شنبه دو نفر را در ناحیه باب عمر و حمص، سومین شهر بزرگ سوریه که مر کز قیام علیه حکومت بشار اسد بوده است، کشتند.

نزدیک به یک هفته حمله های مرگبار، با وجود توافق دمشق با اتحادیه عرب برای متوقف ساختن خشونت، بیش از ۱۱۰ کشته برجا گذاشته است.

یوسف احمد، سفیر سوریه در اتحادیه روز دوشنبه گفت دمشق گام های عمده ای در جهت اجرای توافق برداشته، از جمله ۵۹۹ زندانی را با قید بخشودگی مشروط آزاد کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه گفت او به هیچ کسی در سوریه توصیه نمی کند تسلیم شود.

خبرگزاری رسمی سوریه به نقل از ولید معلم وزیر امور خارجه می گوید وی نامه ای برای دیپلمات ها فرستاده است که شگفتی دمشق را از چنین اظهاراتی ابراز می دارد و آن را تشویق گروه های مسلح به ارتکاب جنایت علیه مردم سوریه می بیند.

دولت اسد افرادی را مسئول بیشتر نا آرامی ها می داند که آنان را تروریست می نامد و می گوید آنان صدها نفر از پرسنل امنیتی را کشته اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه گفت نگرانی های ایالات متحده نسبت به سوریه همچنان باقی است و دولت سعی دارد توجه از «بیر حمی و خشونتی» را که علیه مردم خود به کار می برد منحرف کند.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه در سخنانی درباره تحولات در خاورمیانه گفت رهبرانی که به درخواست های مردم برای تغییر با خشونت پاسخ می دهند، باید بدانند «روزهایشان به پایان می رسد.»

قرار است روز شنبه اتحادیه عرب جلسه فوق العاده ای در قاهره به منظور بحث درباره خودداری سوریه از اجرای توافق پیشین دایر بر متوقف ساختن خشونت علیه معترضان تشکیل دهد.

XS
SM
MD
LG