لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۳

حقایق تلخ از زندگی «سیلویا پلات» و همسرش «تد هیوز» با انتشار نامه‌های جدید


سیلویا پلات، شاعر و نویسنده مشهور آمریکایی در نامه هایی به پزشکش ادعا کرده شوهرش تد هیوز او را کتک می زده است.

به گزارش روزنامه بریتانیایی گاردین، در رشته نامه هایی نوشته شده بین هجدهم فوریه سال ۱۹۶۰ و چهارم فوریه سال ۱۹۶۳، سیلویا پلات آنچه در زندگی مشترک پر رمز و راز او با شاعر و نویسنده پرآوازه انگلیسی تد هیوز بر او گذشت را روی کاغذ آورده است.

این نامه ها هفت سال پس از مرگ سیلویا پلات توسط هریت روزن اشتاین، پژوهشگر مسائل فمینیستی گرد آوری شدند و امروز به قیمت هشتصد و هفتاد و پنج هزار دلار به فروش گذاشته شده اند.

پلات این نامه ها را به دکتر روث بارن هاوس که درمان او را در آمریکا پس از اقدامش به خودکشی بر عهده داشت نوشته است.

کارول هیوز، بیوه تد هیوز در بیانیه ای اظهارات سیلویا پلات را اتهاماتی غیر قابل تصور خوانده و می گوید « نامه های بیمار به روانپزشک خصوصی هستند و اتهامات آن از سوی کسی مطرح شده که است که به خاطر زندگی مشترک از هم پاشیده اش زخم خورده است»

سیلویا پلات از یازده سالگی، خاطراتش را در دفترچه ای ثبت می کرد.پس از مرگش، تد هیوز ادعا کرد دفترچه های خاطرات او گم شده اند. او گفت آخرین دفترچه را هم نابود کرده تا فرزندانشان فریدا و نیکولاس را از لطمه روحی محفوظ نگاه دارد.

زندگی مشترک ویرانگر سیلویا پلات و تد هیوز بر کسی پنهان نیست اما جزئیات خشونت جسمی و روحی که پلات سالها با آن دست به گریبان بود پیش از پیدا شدن این نامه ها روشن نبود.

۹ نامه ای که پلات پس از برملا شدن رابطه عاشقانه همسرش با دوست خانوادگی شان آسیا وویل نوشته است، از حقایق تلخ زندگی مشترک این دو و زخم هایی که بر روح و جسم سیلویا پلات به یادگار گذاشت پرده بر می دارد.

در یکی از این نامه ها، پلات از ماجرای کتک خوردن از شوهرش که منجر به سقط فرزندشان در سال ۱۹۶۱ شد می گوید. او پس از این اتفاق از تد هیوز جدا شد. پلات در بسیاری از اشعارش به مرگ فرزندش اشاره می کند.

سیلویا پلات و تد هیوز، یکی از مشهورترین زوج های ادبی قرن بیستم هستند. زمانی که در دانشگاه کمبریج با هم آشنا شدند، هیوز شاعری شناخته شده بود.

این دو، چهار ماه پس از آشنایی با هم ازدواج کردند. حاصل شور و اشتیاق این عشق، انتشار آثاری خلاقانه و درخشان از سوی هر دو بود.

هیوز، مجموعه شعر «شاهین زیر باران» را منتشر کرد و پلات «حباب شیشه» تنها رمانش را که در آن از زندگی خود الهام گرفته است.

سیلویا پلات در ماه اوت سال ۱۹۵۳ اقدام به خودکشی کرد و سرانجام در زمستان سال ۱۹۶۳ با گاز به زندگی خود پایان داد. او هنگام مرگ، سی ساله بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG