لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۵

تحریر الشام توافق ترکیه و روسیه بر سر ادلب را می‌پذیرد


تحریر الشام، گروه وابسته به القاعده در سوریه که پیشتر «جبهه النصره» نامیده می شد، آماده است که توافق دولت های روسیه و ترکیه در مورد خروج نیروهای شورشی از ادلب را بپذیرد.

مسکو و آنکارا ماه پیش به توافقی دست یافتند که به موجب آن، نیروهای شورشی مسلح در ادلب در یک مدت زمان از پیش تعیین شده از این استان خارج شوند، تا با این اقدام از حمله نیروهای بشار اسد به این منطقه ممانعت کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تحریر الشام گفته است که رایزنی در مورد خروج از ادلب به زمان نیاز دارد. این گروه در عین حال در اعلامیه ای در رسانه خود تاکید کرده است که سلاح های سنگین نیروهایش را تحویل نخواهد داد و از مبارزه جهادی نیز دست بر نخواهد داشت.

«جبهه آزادی بخش ملی»، گروه شورشی مورد حمایت ترکیه در ادلب، پیشتر حمایت خود را از توافق آنکارا-مسکو اعلام کرده بود.

به موجب توافق ترکیه و روسیه یک منطقه حائل ۱۵ تا ۲۰ کیلومتری میان نیروهای اسد با شورشیان در ادلب تعیین شده و به شورشیان تا ۱۵ اکتبر مهلت داده شده است که سلاح های سنگین خود را از منطقه بیرون ببرند. نیروهای این گروه ها نیز باید ادلب را ترک کنند.

ترکیه از مدتها پیش تلاش کرده است تحریر الشام را به خروج از ادلب تشویق کند. به همین سبب با روسیه حامی عمده رژیم بشار اسد به توافقی دست یافت که نیروهای شورشی بدون آن که مورد حمله ارتش اسد قرار بگیرند استان ادلب را ترک کنند.

استان ادلب آخرین پناهگاه شورشیان مخالف اسد است که از سال ۲۰۱۱ و آغاز جنگ داخلی سوریه از کنترل رژیم اسد خارج شد. در این استان ۳ میلیون نفر اقامت دارند که بیش از نیمی از آنها آواره جنگ داخلی هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG