لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۷

اولین نخست وزیر زن سوئد در روز اول کار از مقام خود کناره‌گیری کرد


ماگدالنا اندرسون - ۲۴ نوامبر ۲۰۲۱
ماگدالنا اندرسون - ۲۴ نوامبر ۲۰۲۱

پارلمان سوئد روز چهارشنبه ماگدالنا اندرسون را به عنوان اولین نخست وزیر زن این کشور تایید کرد. اما خانم اندرسون ساعاتی بعد، از مقام خود استعفا کرد.

به گزارش رویترز، ماگدالنا اندرسون روز چهارشنبه تنها چند ساعت پس از انتصاب به مقام نخست وزیری، و پس از آن که حزب شریک ائتلافی او، «سبزها»، از دولت کنار رفت استعفا کرد تا حمایت جدیدی به دست آورد.

اندرسون در یک کنفرانس خبری به خبرنگاران گفت: «من به رئیس پارلمان گفتم که می‌خواهم از سمت نخست‌وزیری استعفا کنم.»

او گفت، با این حال، آماده است دوباره برای رهبری یک دولت تک‌حزبی تلاش کند.

پیشتر آسوشیتدپرس در گزارش خود نوشته بود که، اندرسون، که وزیر امور مالی سوئد بود رهبری جدید حزب سوسیال دموکرات را به دست گرفته است.

او جایگزین استفان لوفون، رهبر حزب و نخست وزیر پیشین شده بود. لوفون پیشتر در سال جاری میلادی از این سمت‌ها کناره گیری کرد.

مقام نخست وزیری اندرسون برای سوئد، که برای دهه‌ها به عنوان یکی از مترقی‌ترین کشورهای اروپایی در رابطه با روابط جنسیتی تلقی می‌شد، اما در بالاترین پست سیاسی خود از وجود یک زن بی‌بهره بود، یک نقطه عطف به شمار می رفت.

دولت لوفون خود را فمینیست توصیف کرده و برابری میان زنان و مردان را در مرکز امور داخلی و بین المللی قرار داده بود.

امینه کاکاباوه، یک قانونگذار مستقل که از اندرسون حمایت کرد، در سخنرانی خود در پارلمان گفت که سوئد در حال حاضر صدمین سالگرد یک تصمیم برای ایجاد حق رای همگانی و برابری در این کشور اسکاندیناوی را جشن می گیرد.

کاکاباوه، که کرد و ایرانی تبار است، گفت: «اگر زنان فقط اجازه رای دادن داشته باشند اما هرگز به بالاترین مقام انتخاب نشوند، دموکراسی کامل نیست.»

او گفت: «یک امر نمادین در این تصمیم وجود دارد. فمینیسم همیشه در این باره است که دختران و زنان افرادی کامل هستند که فرصت‌های مشابهی با مردان و پسران دارند.»

اندرسون پس از سخنان کاکاباوه گفته بود: «من واقعا از صحبت های او متاثر شدم. او دقیقاً همان چیزی را که من فکر می‌کردم بیان کرد.»

XS
SM
MD
LG