لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۲

تغییرات آب و هوایی و مسئله مهاجرت دو موضوع برجسته در انتخابات دانمارک است


رهبر یکی از گروه های چپ در حال انداختن رای خود به صندوق
رهبر یکی از گروه های چپ در حال انداختن رای خود به صندوق

کشور دانمارک در شمال اروپا شاهد برگزاری انتخابات است که براساس آن ۱۷۵ نماینده انتخاب می شوند.

در انتخابات روز چهارشنبه، پنج حزب سرخ که ائتلاف سوسیال دموکرات را تشکیل می دهند با ائتلاف راست میانه رقابت دارند. ائتلاف راست میانه شامل هشت حزب، از جمله سه حزب جدید، است.

یکی از مسائل کلیدی در این انتخابات، موضوع آب و هوا و تغییرات اقلیمی است. سیصد هزار رای اولی عمدتا به این موضوع توجه خاص دارند و برایشان در اولویت است. کلیدی شدن مساله آب و هوا در عرصه سیاست دانمارک تا حد زیادی حاصل تلاش گرتا تونبرگ، نوجوان سوئدی، است که فعالیت های او نسل جوان کشورهای اسکاندیناوی را متحول کرده است، تا آنجا که موضوع تغییرات اقلیمی را مسئله نخست انتخابات، قلمداد می کنند.

بندیکته نیلسن، یک دانشجوی دانمارکی، می گوید که به نظر او تغییرات آب و هوایی یک مسئله کلیدی برای هم‌نسلان او است و باید مسئله همه نسل ها باشد و همه باید آن را جدی بگیرند. او در عین حال می گوید که معلوم نیست پس از پایان انتخابات چه تعدادی از مردم این موضوع را پیگیری کنند.

مساله کودکان و مهاجرت نیز از جمله موضوعاتی است که احزاب سیاسی دو گروه از زوایای مختلف به آن توجه می کنند.

اولا گراث که بازنشسته است، می گوید: «به نظر می رسد انتخابات، مسئله خردسالان و سالخوردگان باشد. همچنین به نظر من باید با افرادی که به عنوان مهاجر به کشور ما می آیند خوش رفتاری کنیم؛ مثل رفتارمان با کودکان و سالمندان.»

به گزارش آسوشیتدپرس، ائتلاف راست میانه با توجه به اختلاف آراء در میان احزاب تشکیل دهنده، بیش از آنکه یکپارچه عمل کند دستخوش تفرقه است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG