لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۹

سوئد یک روزنامه‌نگار چینی را به اتهام «تهدید علیه امنیت ملی» اخراج می‌کند


پرچم کشور سوئد
پرچم کشور سوئد

لوتریم کادریو، وکیل یک روزنامه‌نگار چینی ساکن سوئد، روز دوشنبه گفت مقامات سوئدی دستور اخراج موکلش را به اتهام تهدید امنیت ملی کشور این کشور صادر کرده‌اند.

به گفته او، این روزنامه‌نگار زن چینی که ۵۷ سال سن دارد و طی ۲۰ سال گذشته ساکن سوئد بوده، تمامی اتهامات وارده را رد کرده است.

کادریو از ذکر نام این زن چینی و این که آیا سوئد را ترک کرده، خودداری کرد. او افزود نمی‌تواند درباره جزئیات اتهامات صحبت بکند؛ زیرا به امنیت ملی سوئد مربوط می‌شوند و باید محرمانه بمانند.

به گفته این وکیل، ارزیابی پلیس امنیتی سوئد مبنی بر این که موکلش «یک تهدید امنیتی جدی» است، به تایید سازمان مهاجرت، دادگاه مهاجرت، و دولت سوئد نیز رسیده است.

تلویزیون «اس‌وی‌تی» سوئد نیز بدون اشاره به اتهامات مطرح‌شده علیه این روزنامه‌نگار چینی گزارش داد که او مقالاتی در وبسایتش منتشر کرده و در ازای آن، از سفارت چین در استوکهلم پول دریافت کرده است.

به گزارش «اس‌وی‌تی» این روزنامه‌نگار همچنین از مقامات و هیئت‌های تجاری چین میزبانی کرده و در صدد برگزاری دیدار میان آنها و مقامات سوئدی بوده است.

سفارت چین در سوئد هنوز اظهارنظری در این ارتباط نکرده است.

«اس‌وی‌تی» گزارش داده که این زن چینی در مهر سال گذشته دستگیر شده و سازمان مهاجرت سوئد بلافاصله تصمیم به اخراج او گرفته که این تصمیم به تایید دادگاه مهاجرت سوئد نیز رسیده است.

به گزارش «اس‌وی‌تی» دولت سوئد نیز هفته گذشته این حکم دادگاه مهاجرت را تایید کرده است.

یک سخنگوی سازمان امنیت سوئد ضمن خودداری از اظهارنظر درباره این مورد خاص، به خبرگزاری رویترز گفت سازمان‌های امنیتی سوئد به عنوان بخشی از وظایف خود، تهدیدهای افراد خارجی ساکن سوئد علیه امنیت ملی این کشور را خنثی می‌کنند.

سازمان‌های امنیتی سوئد در ماه‌های گذشته اعلام کرده بودند که چین، روسیه، و جمهوری اسلامی ایران بزرگ‌ترین تهدیدهای امنیتی علیه این کشور هستند.

اواسط بهمن سال گذشته، رادیو سوئد از جزئیات یک نقشه برای ترور سه یهودی سوئدی توسط یک زوج ایرانی، که بیش از پنج سال با هویت‌های جعلی در سوئد زندگی می‌کردند، پرد‌ه برداشت.

یکی از این سه نفر به نام ساسکیا پانتل در گفت‌وگویی با بخش فارسی صدای آمریکا گفت سفارت جمهوری اسلامی «هدایت‌کننده» عملیات ترور بوده است.

در همین ارتباط، توبیاس بیلستروم، وزیر امور خارجه سوئد، گفت که توطئه ترور سه شهروند یهودی توسط عوامل جمهوری اسلامی را «بسیار جدی» می‌گیریم.

XS
SM
MD
LG