لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۰

پارلمان سوئد برای بار دوم به اندرسون برای مقام نخست وزیری رای داد


ماگدالنا اندرسون - آرشیو
ماگدالنا اندرسون - آرشیو

پارلمان سوئد روز دوشنبه و برای دومین بار در کمتر از یک هفته، ماگدالنا اندرسون، سیاستمدار سوسیال دموکرات، را به عنوان نخست وزیر جدید این کشور انتخاب کرد.

او هفته گذشته، ساعاتی بعد از این که اولین نخست وزیر زن سوئد شد، در پی خروج یک شریک ائتلافی از دولت، از مقام خود کناره گیری کرد.

پارلمان سوئد روز چهارشنبه سوم آذر، ماگدالنا اندرسون را به عنوان اولین نخست وزیر زن این کشور تایید کرد. اما خانم اندرسون ساعاتی بعد، از مقام خود استعفا کرد.

به گزارش رویترز، ماگدالنا اندرسون روز چهارشنبه تنها چند ساعت پس از انتصاب به مقام نخست وزیری، و پس از آن که حزب شریک ائتلافی او، «سبزها»، از دولت کنار رفت استعفا داد تا حمایت جدیدی به دست آورد.

اندرسون در یک کنفرانس خبری به خبرنگاران گفت: «من به رئیس پارلمان گفتم که می‌خواهم از سمت نخست‌وزیری استعفا کنم.»

او گفت، با این حال، آماده است دوباره برای رهبری یک دولت تک‌حزبی تلاش کند.

اندرسون بعد از رای مجدد پارلمان اکنون یک دولت اقلیت تشکیل می‌دهد که فقط از اعضای حزب خودش تشکیل می شود.

پیشتر آسوشیتدپرس در گزارش خود نوشته بود که، اندرسون، که وزیر امور مالی سوئد بود، رهبری حزب سوسیال دموکرات را به دست گرفته است.

او جایگزین استفان لوفون، رهبر حزب و نخست وزیر پیشین، شده بود. لوفون پیشتر در سال جاری میلادی از این سمت‌ها کناره گیری کرد.

مقام نخست وزیری اندرسون برای سوئد، که برای دهه‌ها به عنوان یکی از مترقی‌ترین کشورهای اروپایی در رابطه با روابط جنسیتی تلقی می‌شد اما در بالاترین پست سیاسی خود از وجود یک زن بی‌بهره بود، یک نقطه عطف به شمار می رود.

XS
SM
MD
LG