لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۵

مظنونان به اسلامگرایی دهها تن را در نیجریه کشتند


آخرین دیدار با پیکر سی و نه قربانی حمله هفته گذشته گروه تندرو اسلامگرای «بوکو حرام» به روستای «کُندوگا» در شمال شرقی نیجریه
آخرین دیدار با پیکر سی و نه قربانی حمله هفته گذشته گروه تندرو اسلامگرای «بوکو حرام» به روستای «کُندوگا» در شمال شرقی نیجریه
مظنونان به عضویت در گروه های مسلح و ستیزه جوی اسلامگرا در حمله یی به شمال شرقی کشور آفریقایی نیجریه بیش از نود روستایی مسیحی را کشتند.

بگفته شاهدان، این مظنونان، که اونیفورم سربازی بر تن داشتند، شنبه شب گذشته به روستای «ایزگه» در استان «بورنو» حمله کردند.

در حالی که این مهاجمان دست به غارت مغازه های محلی زده بودند، صدها ساکن روستای یاد شده ناگزیر از گریز شدند. مهاجمان پیش از آن که با خودروهای مسروقه بگریزند، خانه های مردم را به آتش کشیدند.

مسوولیت این حمله مرگبار را هیچ کس یا گروهی هنوز نپذیرفته است اما نمایندگان دولت نیجریه می گویند به ستیزه جویان گروه تندرو اسلامی «بوکو حرام» ظنین اند.

این گروه تندرو، هفته گذشته در حمله یی مشابه با حمله به روستای «ایزگه»، ۳۹ روستایی را در نزدیکی یکی دیگر از شهرهای استان «بوررنو» کشتند.

تلاش های دولت نیجریه برای ریشه کنی این گروه ستیزه جو تا کنون نافرجام مانده، و مانع ادامه خشونت در آن کشور نشده است.

«بوکو حرام» یا «آموزش و پرورش [به سبک غربی و امروزی] ممنوع و حرام است»، در راه برقراری شریعت اسلامی در نیجریه دست به اسلحه برده است. جمعیت این کشور نفتخیز آفریقایی را، تقریباً در حد یکسان، مسیحیان و مسلمانان تشکیل می دهند.
XS
SM
MD
LG