لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۲

بررسی حق ازدواج همجنسگرایان در دیوان عالی آمریکا


تجمع حامیان ازدواج همجنسگرایان در مقابل دیوان عالی- واشنگتن دی-سی
تجمع حامیان ازدواج همجنسگرایان در مقابل دیوان عالی- واشنگتن دی-سی

دیوان عالی آمریکا روز چهارشنبه بخش دوم پرونده ای را بررسی می کند که راه را برای ازدواج همجنسگرایان هموار می کند.

۹ قاضی دیوان عالی بررسی دفاع از قانون ازدواج را برعهده دارند که ازدواج را تنها میان مرد و زن تعریف می کند. این قانون ازدواج میان دو همجنس را نمی پذیرد و اجازه برخورداری از برخی مزایای اجتماعی مثل کاهش مالیات را به آنان نمی دهد.

ادی ویندزور، زن سالمند همجنسگرایی که به دنبال فوت شریک زندگی اش در سال ۲۰۰۹، برای پرداخت مالیات سنگین ارث تحت فشار قرار گرفت، قانون مخالفت با ازدواج همجنسگرایان را به چالش کشیده است. ویندزور می گوید این قانون او را از حقوق حمایت برابر طبق قانون اساسی آمریکا محروم می کند.

دولت باراک اوباما نیز گفته است که قانون مخالفت با ازدواج همجنسگرایان مغایر با قانون اساسی است و از دفاع از آن در دادگاه خودداری کرد.

دیوان عالی روز سه شنبه بخش اول پرونده مربوط به ممنوعیت ازدواج همجنسگرایان در ایالت کالیفرنیا را بررسی کرد.

نظرسنجی های تازه نشان می دهد که اغلب آمریکایی ها از ازدواج همجنسگرایان حمایت می کنند. ازدواج همجنسگرایان در ۹ ایالت و ناحیه واشنگتن دی-سی در آمریکا قانونی است. حامیان ازدواج همجنسگرایان، آن را حقی انسانی و مدنی می دانند و امیدوارند دیوان عالی تصمیمی مشابه سال ۱۹۶۷ بگیرد که منع ازدواج میان افراد از نژادهای مختلف را لغو کرد.

۲۹ ایالت آمریکا متمم هایی را تصویب کرده اند که ازدواج همجنسگرایان را منع می کند. مخالفان می گویند کانون ازدواج باید در جهت تضمین واحد خانواده باشد.

XS
SM
MD
LG