لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۰

دیوان عالی آمریکا: ايالات می توانند شرکتهايی که کارکنان غير قانونی دارند، جريمه کنند


دیوان عالی آمریکا: ايالات می توانند شرکتهايی که کارکنان غير قانونی دارند، جريمه کنند
دیوان عالی آمریکا: ايالات می توانند شرکتهايی که کارکنان غير قانونی دارند، جريمه کنند

بموجب حکم دیوان عالی آمریکا، دولت های ایالتی قادرند پروانه کسب و کار شرکت هایی که آگاهانه مهاجران غیر قانونی را استخدام می کنند، لغو کنند.

روز پنجشنبه اين ديوان قانون وضع شده در ايالت آريزونا را با رای ۵ بر ۳ تاييد کرد. اين حکم به ايالت آريزونا و همچنين ديگر ايالات آمريکا که قوانين مشابهی را برای اعمال اين قبيل تحريمها دارند اجازه می دهد، قوانين مربوطه را به اجرا درآورند.

دولت اوباما، اتاق بازرگانی ايالات متحده، يک گروه کليدی کسب و کار، و گروه های حقوق مدنی و اجتماعی آمريکا اعلام کرده بودند که قانون مورد بحث بايد نامعتبر شناخته شود زيرا که در آمريکا، وضع اکثر قوانين و مسائل مربوط به مهاجرت برعهده دولت فدرال است. اما بيشتر قضات ديوان عالی بر اين عقيده اند که دولت های ايالتی می توانند صدور و لغو مجوز برای کسب و کار را کنترل کنند.

فرماندار آريزونا، جن بروار، از اين تصميم استقبال کرد و گفت او بيشتر از هميشه به نقش اين ايالت در اجرای قوانين مهاجرتی اصرار دارد. وی افزود اين حکم دادگاه او را نسبت به تاييد يکی ديگر از قوانين جنجالی ايالت آريزونا توسط ديوان عالی آمريکا « اميدوار و خوش بين » کرده است. اين قانون جنجالی به پليس اجازه می دهد کسانی را که مشکوک به غير قانونی بودن هستند را متوقف کنند و آنها را مورد بازپرسی قرار دهند. ايالت آريزونا اميدورا است که اين قانون جنجالی نيز به تاييد ديوان عالی آمريکا برسد.

در حال حاضر ، حدود ۱۱ میلیون مهاجر غیر قانونی در آمريکا زندگی می کنند و قوانين ايالتی و محلی برای برخورد با اين افراد وضع شده اند اما کنگره آمريکا قادر به توافق و تصويب قوانين جامع فدرال در اين مورد نبوده است.

XS
SM
MD
LG