لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۵

کاهش حمایت کنگره آمریکا از تشدید تحریم ایران


تصویری از تاسیسات اتمی ایران در اراک، عکس از آرشیو
تصویری از تاسیسات اتمی ایران در اراک، عکس از آرشیو
شمار بیشتری از نمایندگان دموکرات کنگره آمریکا مخالفت خود را با لایحه ای اعلام کرده اند که خواهان تصویب تحریم های شدیدتر علیه ایران است.

به رغم حمایت نمایندگان هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات از لایحه تشدید اعمال تحریم علیه ایران، به نظر می رسد احتمال تصویب این لایحه در سنای آمریکا که اکثریت در آن با دموکرات هاست، اندک باشد، به ویژه از آن روی که دولت اوباما کوشیده در این خصوص در کنگره رایزنی کند.

موضع دولت آمریکا و بسیاری از دموکرات ها آن است که مذاکرات و اعمال روش های دیپلماتیک از سوی جامعه جهانی باید ادامه یابد و نتیجه آن روشن شود و اگر به فرجام مثبتی نرسید، تشدید تحریم ها علیه ایران تصویب شود.

پتی موری و الیزابت وارن دو نماینده دموکراتی هستند که به جمع دیگر نمایندگان دموکراتی پیوسته اند که مخالفت خود را با تصویب لایحه تشدید تحریم ها علیه ایران اظهار کرده اند و گفته اند که باید به دولت اوباما فرصت کافی داده شود تا به کوشش برای انجام رایزنی و مذاکره دیپلماتیک با ایران در همکاری با جامعه جهانی ادامه دهد و پس از روشن شدن نتایج این کوشش ها در مورد لایحه تشدید تحریم ها علیه ایران بحث شود.

در میان دموکرات ها اما، نمایندگانی نیز هستند که موضع روشنی در مورد تصویب یا عدم تصویب لایحه تشدید تحریم های ایران اتخاذ نکرده اند. یکی از این سناتورها، رهبر اکثریت سنا، هری رید است.

گفتنی است که کاخ سفید گفته است اگر کنگره لایحه تشدید تحریم ها علیه ایران را تصویب کند، رئیس جمهوری آن را وتو خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG