لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۵

بررسی تهدید ایران در گفتگوی تلفنی دونالد ترامپ با بنیامین نتانیاهو


پرزیدنت ترامپ در یک گفتگوی تلفنی با نخست وزیر اسرائیل تحولات جاری خاورمیانه را مورد بررسی قرار داد.

کاخ سفید اعلام کرد دو رهبر موافقت کردند در زمینه رویارویی با تهدید ایران، و نفوذ مخرب و بی ثبات ساز تهران، اقدام های مشترک را هماهنگ سازند.

گفتگوها ی دو رهبر همزمان شده است با اوج گیری نا آرامی ها در غزه و تظاهرات فلسطینی ها در مرزهای غزه با اسرائیل که به خشونت کشیده شده و تاکنون به گفته مقامات فلسطینی ۱۷ فلسطینی در این خشونتها کشته شده اند.

هاآرتص، روزنامه اسرائیلی درباره این گفتگوی تلفنی می نویسد تیم ترامپ هنوز امید خود را به یک توافق نهایی میان اسرائیل و فلسطینی ها از دست نداده است، به طوری که تحولات در این زمینه ممکن است موجب حیرت ناظران شود.

این گفتگوها پس از آن انجام می شود که پرزیدنت ترامپ اعلام کرد نیروهای نظامی آمریکایی را بزودی از سوریه بیرون خواهد برد؛ هر چند مشاوران امنیت ملی آمریکا در این باره هشدار داده و گفته اند حضور آمریکا در سوریه برای سرکوب داعش و مقابله با نفوذ ایران ضرورت دارد.

همچنین به گزارش رسانه های اسرائیلی و آمریکایی ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی، در تماس تلفنی روز دوشنبه با پرزیدنت ترامپ از وی خواسته است موضوع صلح اسرائیل با فلسطینی ها و تشکیل کشور فلسطینی با پایتختی شرق اورشلیم را دنبال کند. در این گفتگو موضوع جنگ یمن و فعالیت های ایران در سرتاسر منطقه خاورمیانه نیز بررسی شده است.

رئیس جمهوری آمریکا در گفتگوی تلفنی با تمیم بن حمد امیر قطر موضوع اختلاف این امیر نشین با عربستان سعودی و همچنین موضوع «تهدید ایران» را مورد بررسی قرار داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG