لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۵

معجزه نشاندن هواپیما روی آب رودخانه: رونمائی فیلم "سالی"


تام هنکس، در نقش خلبان «سالنبرگر»‌ در صحنه های از فیلم «سالی»

فیلم "سالی" با شرکت "تام هنکس" که روز جمعه برای نخستین بار در جهان در جشنواره تخصصی "تیلوراید" فلوریدا به نمایش در آمد، دو نوع مهارت حرفه ای را بر پرده می کشد:‌

یکی مهارت حرفه ای خلبان چسلی سالنبرگر که روز ۱۵ ژانویه ۲۰۰۹ جت مسافربری عظیم A۳۲۰ شرکت هواپیمائی "یو اس ایر" با ۱۵۵ مسافر را سالم روی رودخانه هادسن شهر نیویورک فرود آورد، و از یک مصیبت حتمی جلوگیری کرد.

مهارت حرفه ای دیگر، از آن کارگردان کهنه کار کلینت ایستوود است که رونمائی سی و پنجمین فیلم او در جشنواره اختصاصی «تیلوراید» کولورادو، بار دیگر زمزمه اسکار برانگیخته، شاید چون رسانه های آمریکائی تحسین بالاتری غیر از پیش بینی اسکار در چنته ندارند.

سه دقیقه بعد از برخاستن هواپیما از فروگاه لاگواردیا، برخورد یک گله غازهای مهاجر کانادائی، هر دو موتور هواپیما را از کار انداختند. به فاصله چند دقیقه، مردم نیویورک و نیوجرسی در کمال حیرت، شاهد فرود هواپیما بر رودخانه هادسن بودند.

چندین ماه بازجوئی

اما چنانکه کلینت ایستوود بعد از ساختن فیلم گفته است، این فیلم فقط در باره معجزه ای که مهارت خلبان به وجود آورد نیست، بلکه به مشکلاتی می پردازد که بعد از این معجزه، برای کاپیتان سالنبرگر به وجود آمد.

این حادثه به روایت های مختلف بارها در طول فیلم تکرار می شود تا نشان داده شود که آنچه مسافران هواپیما وقت شناسی، منطق، مهارت و قهرمانی خلبان تلقی کردند، بارها از سوی "شورای ملی ایمنی پرواز" زیر پرسش قرار گرفت. کارشناسان دولت مدعی شدند که خبلبان فرصت لازم را داشت که هواپیما را به مبدا برگرداند.

بازسازی این حادثه عظیم برای فیلمبرداری هم خودش معجزه ای فنی بود. بخشی از فیلم در نیویورک و بخش های دیگر در آتلانتا، کیرنی، نیوجرسی، هولومن نیومکزیکو، و شهرکهای‌«نورث کارولاینا» فیلمبرداری شده. ماکت برابر با اصل جت عظیم مسافربری، با استفاده از «تریلر» از طریق بزرگراه ها، از ایالت آریزونا به استودیوی یونیورسال در هالیوود، منتقل شد.

سینمای سبک قدیم

تاد مککارتی، منتقد هالیوود ریپورتر، شخصیت تام هنکس در فیلم سالی را به مردان جدی، شریف و درستکاری تشبیه می کند که در فیلم های دهه های ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ هالیوود با بازی هنرمندانی چون "جیمی استیوارت" تصویر می شد، و می افزاید فرق این فیلم با فیلمهای دیگر کلینت ایستوود، ضرباهنگ سریع آن است.

ریکا کیگن، در لس آنجلس تایمز می نویسد در حالیکه رسانه ها، کاپیتن «سالنبرگر» را به عنوان یک قهرمان ستایش می کردند، کمتر کسی می دانست که تصمیماتی که او در فاصله چهاردقیقه بعد از نابودی موتورهای هواپیما گرفت، ماه ها از سوی مقامات دولت فدرال و روءسای شرکت یو اس ایر، زیر سئوال رفت.

انگیزه ها و واکنش ها

کلینت ایستوود در مصاحبه با لس آنجلس تایمز تاکید کرد که این فیلم را به خاطر تصویر قهرمانی فرود هواپیما روی رودخانه نساخت، بلکه به این دلیل ساخت که دید سناریو، درگیری و اختلاف پیامد حادثه را نشان می دهد.

در باره علت توجه برانگیز شدن فرود معجزه آسای هواپیما روی رودخانه، تام هنکس به لس آنجلس تایمز می گوید: «این حادثه نشان داد که نهادی که ما داریم، نهادی که مبنای آن، حرفه ای گری، خونسردی زیر فشار و غریزه ی درست است، واقعا نتیجه بخش بود.» ‌

روزنامه تخصصی ورایتی می نویسد اگر یک هنرپیشه باشد که بتوان اعتماد داشت می تواند هواپیمائی با ۱۵۵ سرنشین را سالم روی آبهای رودخانه فرود بیاورد، آن هنرپیشه تام هنکس است.

ماجرای فیلم "سالی" روایت معکوس فیلم "پرواز" Flight سال ۲۰۱۲ است که در آن، دنزل واشینگتن، در نقش خلبان، باید از تسلط حرفه ای خود، علیرغم اعتیاد به مشروب الکلی، دفاع می کرد، چون هواپیمای مسافربری را بدون حادثه، در فرودگاه نشانده بود اما به خاطر مستی، تحت محاکمه قرار گرفت.

فیلم "سالی" با شرکت "آرون اکهارت" در نقش کمک خلبان و "لارا لینی" در نقش همسر کاپیتان سالنبرگر هفته آینده از سوی شرکت برادران وارنر در آمریکا پخش سراسری می شود.

"تیلوراید" جشنواره ای که در این شهرک کوهستانی ایالت کولورادو، هرساله همزمان با تعطیلات روز کارگر برپا می شود، اغلب در رونمائی جهانی فیلم های بزرگ هالیوودی، روی دست جشنواره های بزرگ، مثل «ونیز»‌ و «تورانتو» بلند می شود و به همین خاطر، معیادگاه منتقدهای کنجکاو نشریات حرفه ای و تخصصی است.

XS
SM
MD
LG